W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Od edukacji do biznesu – szkoła nowych technologii”

28.03.2023

Wiceminister Marzena Machałek wzięła udział w konferencji „Od edukacji do biznesu – szkoła nowych technologii”. Wydarzenie zorganizowała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wśród tematów dyskusji były m.in. zawody przyszłości i nowoczesne technologie, współpraca między szkołami, uczelniami i firmami, wykorzystanie narzędzi cyfrowych w rozwijaniu kompetencji.

Wiceminister Machałek w białym ubraniu stoi i mówi do trzech mikrofonów na stojakach, za nią biała ściana z napisem Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Współpraca szkół i pracodawców 

– Szkoła dla biznesu, biznes dla szkoły. To są te dwie przenikające się sfery, które muszą ze sobą współpracować, musi być synergia byśmy mogli powiedzieć – jesteśmy o wiele kroków do przodu. Zrobiliśmy duży postęp, jeśli chodzi o skuteczne, efektywne przygotowanie młodych ludzi do zawodu – mówiła wiceminister Marzena Machałek podczas konferencji. 

– Cieszę się że młodzi ludzie coraz częściej wybierają kształcenie branżowe i techniczne. W tej chwili mamy 58,5 proc. młodych ludzi, którzy wybierają szkoły branżowe i techniczne. To jest bardzo ważna zmiana. Widzieliśmy spadek zainteresowania szkołami przygotowującymi do zawodu w tej chwili mamy ewidentny progres. On wynika z tego, że bardzo mocno, ustawowo i faktycznie związaliśmy szkoły z biznesem i pracodawcami – wskazywała Sekretarz Stanu w MEiN.

– Dużo się zmieniło. Związaliśmy bardzo mocno szkoły z rynkiem pracy. Stworzyliśmy też rzeczywistą prognozę zapotrzebowania na zawody na rynku pracy. Te zawody, które są szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju naszego państwa, są dodatkowo finansowane, dlatego szkołom opłaca się otwierać te kierunki kształcenia, które później dają dobrą pracę – podsumowała ten aspekt reformy kształcenia zawodowego wiceminister.

Branżowe Centra Umiejętności

– Za nami reforma kształcenia branżowego i technicznego. Ona przyniosła absolutnie jakościową zmianę. Przed nami kolejny krok, na przełomie marca i kwietnia będzie rozstrzygniecie pierwszego etapu konkursu na Branżowe Centra Umiejętności. To jest absolutna nowość w polskim systemie oświaty. W tej chwili równolegle procedujemy ustawa o branżowych centrach umiejętności, która ma je wpisach na stałe do polskiego sytemu oświaty i zapewnić stabilne finansowanie.  

Branżowe Centra Umiejętności to ośrodki, które połączą poszczególne branże, pracodawców, szkoły i uczelnie. Obecnie procedowana jest ustawa, która ma je wpisać na stałe do polskiego sytemu oświaty i zapewnić stabilne finansowanie.  

Konferencja „Od edukacji do biznesu – szkoła nowych technologii”

Konferencja „Od edukacji do biznesu – szkoła nowych technologii” zgromadziła dyrektorów, nauczycieli, doradców zawodowych, przedstawicieli uczelni firm oraz instytucji partnerskich Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Wśród tematów podejmowanych w dyskusji były m.in. zawody przyszłości i nowoczesne technologie, współpraca między szkołami, uczelniami i firmami, wykorzystanie narzędzi cyfrowych w rozwijaniu kompetencji. Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Legnickiego. Organizatorem wydarzenia była Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}