Konferencja on-line „Kompleksowe wsparcie dziecka i jego rodziny w Wiodących Ośrodkach Koordynacyjno- Rehabilitacyjno-Opiekuńczych (WOKRO)” już 2 października
29.09.2023
Przed nami konferencja on-line „Kompleksowe wsparcie dziecka i jego rodziny w Wiodących Ośrodkach Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczych (WOKRO)”. Wydarzenie jest skierowane do przedstawicieli kuratoriów oświaty, WOKRO, samorządów i placówek systemu oświatowy realizujących zadania adresowane do dzieci w wieku przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego. Początek dyskusji w poniedziałek, 2 października o godz. 9:00.
Cele konferencji
Celem konferencji jest przedstawienie praktycznych aspektów realizacji nowego, skoncentrowanego na rodzinie modelu wczesnego wspomagania rozwoju. Zadania w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy międzysektorowej, zostały doprecyzowane w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych.
Wydarzenie jest skierowane do przedstawicieli: kuratoriów oświaty, WOKRO, samorządów, placówek systemu oświatowy realizujących zadania adresowane do dzieci w wieku przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego, a także przedstawicieli podmiotów działających w innych sektorach zdrowia i pomocy społecznej, realizujących zadania w zakresie wspierania rozwoju małego dziecka i pomocy rodzinom.
Konferencja jest organizowana na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Wczesna pomoc
Działania wspierające rozwój małego dziecka oraz zabezpieczające potrzeby jego rodziny powinny być uruchomione jak najwcześniej po rozpoznaniu opóźnień lub zaburzeń w rozwoju dziecka. Wczesna pomoc powinna również objąć rodziny oczekujące dziecka, u którego zdiagnozowano wady rozwojowe lub podejrzewa się ich wystąpienie.
Podstawowe cele tej pomocy to:
- wzmacnianie więzi rodzinnych i kompetencji wychowawczych rodzin jak najbliżej miejsca zamieszkania,
- zapewnienie dostępu do zintegrowanego systemu wspomagania rozwoju dzieciom
- i ich rodzinom we współpracy trzech resortów: edukacji i nauki, zdrowia oraz rodziny
- i polityki społecznej,
- realizacja szerokiego zakresu wsparcia informacyjnego, emocjonalnego społecznego, diagnostycznego i terapeutycznego, z uwzględnieniem czynników środowiskowych i w oparciu o ocenę funkcjonowania dziecka.
Model i standardy wdrażania Wczesnego Wsparcia Rozwoju (WWR)
Model i standardy wdrażania zostały opracowane we współpracy z przedstawicielami uczelni i praktykami oraz poddane konsultacjom społecznym, w tym z przedstawicielami samorządu powiatowego, pod względem możliwości i wyzwań związanych z ich wdrożeniem. W przygotowanym modelu wykorzystano doświadczenia zebrane przez wiodące ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze w trakcie realizacji Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.
Efektem działań jest obecnie realizowany program pilotażowy w zakresie wsparcia międzysektorowego w 36 powiatach. Pilotaż uwzględnia koordynację działań, analizę lokalnych zasobów, budowanie lokalnej sieci wsparcia oraz wdrożenie i weryfikację działań określonych w nowym modelu WWR.
Szczegółowe informacje i rejestracja na konferencję
- Kontakt: wokro@aps.edu.pl