Konferencja ORPEG „Wyzwania edukacji polonijnej” – dyskusja o rozwoju polskich szkół za granicą z udziałem kierownictwa MEiN
20.05.2022
Minister Przemysław Czarnek oraz wiceminister Tomasz Rzymkowski wzięli udział w dwudniowej konferencji „Wyzwania edukacji polonijnej” zorganizowanej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Wydarzenie zgromadziło dyrektorów polskich szkół przy placówkach dyplomatycznych oraz sekcji polskich we Francji. Było okazją do rozmów na temat rozwoju i wsparcia świata oświaty polonijnej.
Konferencja „Wyzwania edukacji polonijnej”
– Cieszę się, że możemy odbyć rozmowy dotyczące organizacji pracy polskich szkół za granicą, roli ORPEG w tym procesie i rozwoju uczniów w szkołach polskich – mówił minister Przemysław Czarnek do uczestników konferencji „Wyzwania edukacji polonijnej”. Podkreślał, że działania Ministerstwa Edukacji i Nauki są ukierunkowane na rozwój szkół polskich, uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego oraz wsparcie nauczycieli. Służą temu m.in. programy „Poznaj Polskę” i „Laboratoria Przyszłości”.
O planach rozwoju polskich szkół za granicą mówił Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski. Podkreślał, że są one odpowiedzią m.in. na zwiększoną migrację i przemiany współczesnego świata. Wiceminister Tomasz Rzymkowski zapowiadał m.in. wprowadzenie zmian, które umożliwią tworzenie przedszkoli przy szkołach prowadzonych przez ORPEG oraz wymianę legitymacji papierowych na e-legitymacje.
– Szereg działań już zapoczątkowaliśmy i je realizujemy. Chcemy także zmienić prawo, tak aby umożliwić – na bazie szkół polskich prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą – powstawanie przedszkoli, tak aby nasi najmłodsi rodacy mogli mieć kontakt z językiem polskim, historią Polski, polską tożsamością – akcentował wiceminister Tomasz Rzymkowski.
Sekretarz Stanu w MEiN zapowiedział również zwiększenie nakładów finansowych na oświatę polską za granicą, a także powstanie kolejnych placówek oświatowych poza granicami Polski: – Widzimy taką potrzebę w Ameryce Łacińskiej, zwłaszcza w Brazylii, gdzie jest olbrzymia diaspora naszego narodu. Dodał, że planowane jest otwarcie nowej szkoły w Keflaviku na Islandii, a także rozwój już istniejących placówek we Francji, Włoszech czy Wielkiej Brytanii.
O konferencji
Organizowana przez ORPEG konferencja „Wyzwania edukacji polonijnej” zgromadziła dyrektorów szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych oraz sekcji polskich we Francji. Wydarzenie było okazją do dyskusji na temat kierunków rozwoju oświaty polonijnej, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Podczas konferencji dyrektorzy tych placówek otrzymali dyplomy uznania Ministra Edukacji i Nauki.
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
ORPEG prowadzi 69 szkół przy placówkach dyplomatycznych RP znajdujących w 36 krajach świata na 4 kontynentach. W obecnym roku szkolnym kształci się w nich ponad 17 tys. uczniów. W placówkach pracuje blisko 600 nauczycieli.
ORPEG sprawuje także nadzór nad Szkołami Europejskimi, prowadzi kształcenie na odległość w szkołach wchodzących w jego skład (Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej) oraz sprawuje nadzór pedagogiczny nad szkołami i nauczycielami oddelegowanymi do pracy w sekcjach polskich we Francji.
Misją Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą jest kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju przez:
- nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, historii i kultury w języku polskim,
- krzewienie kultury polskiej,
- metodyczne i merytoryczne wspomaganie nauczycieli uczących języka polskiego.