W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja pn. "Edukacja jako fundament profilaktyki – Światowy Dzień AIDS”

03.12.2024

2 grudnia br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się konferencja pn. Edukacja jako fundament profilaktyki – Światowy Dzień AIDS. W wydarzeniu wzięła udział Paulina Piechna-Więckiewicz, Podsekretarz Stanu, Pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego uczniów.

Duża sala ze ścianami w zielony wzorek, przy drewnianych stołach ustawionych w czworokąt siedzi dużo elegancko ubranych osób. Przy głównym stole siedzi wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz. W tle flagi Polski i UE.

W czasie konferencji przedstawiono wagę problemu zakażeń HIV wśród młodzieży oraz równego traktowania osób chorych na AIDS. Aktualną sytuację epidemiologiczną HIV na świecie (na koniec 2023 r.) zaprezentowały: dr Anna Marzec Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Barbara Daniluk-Kula, zastępca dyrektora z Krajowego Centrum do spraw AIDS.

Natomiast Antonina Kopyt, członkini Międzyresortowego Zespołu ds. edukacji zdrowotnej w wypowiedzi nawiązała do wyników badań młodzieży i rodziców o wiedzy dotyczącej zagrożeń zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, metodach zakażenia wirusem HIV oraz metodyki nauczania zajęć wychowania do życia w rodzinie.

 Celem konferencji było omówienie sytuacji epidemiologicznej HIV w Polsce i na świecie, zaprezentowanie kierunków działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS oraz badań, obrazujących stan wiedzy młodzieży na temat chorób przenoszonych drogą płciową.

Istotnym elementem dyskusji był nowy przedmiot edukacja zdrowotna, który zacznie obowiązywać w szkołach od września 2025 r. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że w kontekście zapewnienia dobrostanu społeczeństwa, elementem, którego nie można pominąć w edukacji i profilaktyce, jest holistycznie pojmowane zdrowie człowieka, a tym samym kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych dzieci, młodzieży, ich rodziców i nauczycieli. Wyzwaniem do dalszych działań jest szeroka i specjalistyczna współpraca wielu podmiotów na rzecz upowszechniania wiedzy opartej na naukowych podstawach i o potwierdzonej skuteczności, co wybrzmiało w deklaracjach zaproszonych instytucji i organizacji pozarządowych.

W dyskusji na temat profilaktyki w zakresie HIV/AIDS wzięli udział m.in. przedstawiciele: Rzecznika Praw Pacjenta, Głównego Inspektora Sanitarnego, Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Fundacji Edukacji Społecznej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele młodzieży zrzeszeni w Europejskim Parlamencie Młodzieży EYP Poland i Stowarzyszeniu Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej.

To pierwsze tego rodzaju wydarzenie, organizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ostatnich latach.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}