„Za życiem”. Prawie 6 mld zł na realizację programu w najbliższych latach
04.01.2022
Wiceminister Marzena Machałek uczestniczyła w konferencji prasowej dotyczącej programu „Za życiem”. Podczas spotkania zostały przybliżone działania zaplanowane do realizacji w nowej edycji programu. Dotyczyły one inicjatyw międzyresortowych w obszarze polityki rodzinnej, zdrowotnej i edukacyjnej. W konferencji uczestniczyli także Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Program „Za życiem” na lata 2022-2026
– To bardzo dobra wiadomość, że jest kolejna edycja programu „Za życiem”. Programu, który jest działaniem wieloresortowym, który jest wieloaspektowy i który pomógł bardzo wielu dzieciom – mówiła podczas konferencji Sekretarz Stanu w MEiN.
W swoim wystąpieniu wiceminister Marzena Machałek zwróciła uwagę na rolę Wiodących Ośrodków Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczych (WOKRO). W tych placówkach pomoc otrzymują rodziny, które dowiadują się, że dziecko jest zagrożone niepełnosprawnością lub chorobą, nawet zaraz po narodzeniu. Ośrodki te udzielają wsparcia w zakresie rehabilitacji, pomocy psychologicznej oraz świadczeń medycznych.
Sekretarz Stanu w MEiN podkreśliła, że do zadań Wiodących Ośrodków Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczych w nowej edycji programu „Za życiem” zostanie dopisane dodatkowe działanie – Doradca rodziny. Jego celem jest zapewnienie wsparcia rodzinom zagrożonym niepełnosprawnością dziecka już od okresu prenatalnego.
Wiceminister Marzena Machałek wspomniała również, że Ministerstwo Edukacji i Nauki do nowej edycji programu „Za życiem” przedstawiło projekt zadania „Tranzycja na rynek pracy”. Ma ono ułatwić osobom z niepełnosprawnościami wejście na rynek pracy i usamodzielnienie się. Poinformowała również o nowym działaniu skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych, które jest związane ze świadomym i odpowiedzialnym rodzicielstwem. Dotyczy ono m.in. odpowiednio ukierunkowanej oświaty zdrowotnej oraz wspierania młodych ludzi w podejmowaniu świadomych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących rodzicielstwa.
– Bardzo dziękuję za ten program. To już druga edycja, więc korzystamy z pewnych doświadczeń. Program „Za życiem” to sztandarowy program rządu, który pokazuje współdziałanie wszystkich resortów – dodała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.