Konferencja „Studenci Zagraniczni w Polsce 2023”
10.02.2023
W Białymstoku zakończyła się trzydniowa konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2023”. Wydarzenie zgromadziło ponad 200 uczestników, którzy dyskutowali m.in. o umiędzynarodowieniu nauki w kontekście wojny w Ukrainie. W konferencji wziął udział wiceminister Dariusz Piontkowski.
– W naszym kraju studiuje około 1,5 tys. studentów-uchodźców z Ukrainy. Polskie uczelnie udzieliły im ogromnej pomocy – powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski podczas ogólnopolskiej konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”.
W swoim wystąpieniu Sekretarz Stanu w MEiN mówił o programach „Solidarni z Ukrainą” oraz „Solidarni z Białorusią”. Zaznaczył, że dzięki pomocy finansowej z MEiN w ramach programu „Solidarni z Ukrainą” ponad 80 uczelni przyjęło studentów ukraińskich. Wsparcie otrzymali także naukowcy z Ukrainy.
Wiceminister Dariusz Piontkowski poinformował, że w Polsce studiuje ponad 85 tys. studentów zagranicznych, zwracając przy tym uwagę, że w tej grupie jest coraz mniej studentów z krajów Europy Zachodniej. Przybywa natomiast studentów z Azji i Afryki. Sekretarz Stanu w MEiN wskazywał, że ministerstwu zależy na pozyskiwaniu studentów z Europy. Sposobem na ich przyciągnięcie mogą być wciąż niższe niż w innych krajach koszty utrzymania, przy jednoczesnym wysokim poziomie kształcenia.
Jak powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski, w 2023 r. będzie ogłoszony nabór do kolejnej edycji programu „Poland My First Choice”.
Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce”
Konferencje z cyklu „Studenci zagraniczni w Polsce” są organizowane corocznie od 16 lat. To miejsce pogłębionej debaty na temat strategii i praktyki internacjonalizacji. W tym roku wyróżniającym się tematem było umiędzynarodowienie nauki w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.
W programie tegorocznej konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce” znalazło się siedem sesji plenarnych, pięć sesji równoległych, dwa wydarzenia towarzyszące, gala nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2023” i konkursu INTERSTUDENT oraz równoległe posiedzenie Prezydium Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i spotkanie uczelni programu „Incubating Freedom”. Wydarzenie obywało się w formule hybrydowej.
Konferencję zorganizowała w ramach programu „Study in Poland” Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z KRASP oraz uczelnią-gospodarzem, którą w tym roku był Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.