W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Uczymy demokracji w branżówkach” z udziałem podsekretarz stanu Pauliny Piechny-Więckiewicz

19.04.2024

O konieczności wzmocnienia głosu uczniów w sprawach szkoły mówiła wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz w czasie konferencji „Uczymy demokracji w branżówkach - poprzez doświadczanie samorządności uczniowskiej". Wydarzenie dotyczyło rozwijania kompetencji społecznych i obywatelskich wśród uczniów i uczennic szkół branżowych z uwzględnieniem roli samorządności uczniowskiej.

Na środku sali ustawiona jest scena, na której siedzi grono panelistów. Jednym z nich jest przemawiająca wiceminister Paulina Piechna-Więckieiwcz, która trzyma w ręku mikrofon. Za panelistami ustawione są flagi Polski i Unii Europejskiej, a nad nimi wisi ekran, na którym wyświetlane są podstawowe informacje o trwającym panelu. Przed sceną ustawionych jest kilka rzędów krzeseł, na których siedzą uczestnicy konferencji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z kuratoriami prowadzi przegląd statutów szkolnych. Niestety bywa, że statuty zamiast regulować stosunki między różnymi grupami uczestniczącymi w życiu szkolnym, służą do tego, by utrwalać swoistą władzę nad uczniami. Naszym celem jest stworzenie nowych regulacji, które będą zapobiegać tego rodzaju nadużyciom

- powiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz w czasie panelu dotyczącego wzmocnienia konstruktywnego głosu uczniów i uczennic w sprawach szkoły.

Wiceminister Piechna-Więckiewicz przypomniała również o powołanym przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką Zespole do spraw Praw i Obowiązków Ucznia, który ma pracować nad powołaniem Rzecznika Praw Ucznia.

Rzecznik praw ucznia będzie dbał o to, by proces demokratyczny był równy dla wszystkich stron

– zadeklarowała wiceminister.

Pracujemy też nad programami, które pozwolą wzmocnić pozycję szkolnictwa branżowego w Polsce

– podsumowała.

Na konferencji poruszone zostały tematy związane m.in. ze wzmocnieniem kompetencji obywatelskich uczniów szkół branżowych na poziomie samorządowym, z organizacją samorządności uczniowskiej oraz modelem działania samorządów uczniowskich, dopasowanych do specyfiki funkcjonowania szkół branżowych.

Organizatorem konferencji była Fundacja Civis Polonus, w ramach projektu „Demokracja w branżówkach – innowacyjne podejście do samorządu uczniowskiego w szkołach branżowych”. Celem projektu jest budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym oraz rozwijanie kompetencji obywatelskich uczniów i uczennic szkół branżowych poprzez wzmocnienie demokratycznej funkcji samorządów uczniowskich.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}