Konferencja z okazji jubileuszu 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności
18.10.2022
Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki wziął udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Świat w obliczu nowych wyzwań”, zorganizowanej z okazji jubileuszu 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności. Podczas wydarzenia prelegenci będą dyskutowali na tematy związane z ekologią, biologią, medycyną, sztuczną inteligencją oraz kulturowymi skutkami pandemii. Dwudniowa konferencja obydwa się Krakowie (18-20 października).
– Jako przedstawiciel MEiN pragnę złożyć hołd wobec tych, którzy aktywność naukową czynili w latach minionych oraz serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy współcześnie współtworzą potęgę intelektualną Polski w ramach Polskiej Akademii Umiejętności – powiedział wiceminister Włodzimierz Bernacki podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji jubileuszu 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności.
Sekretarz Stanu MEiN podkreślił rolę Polskiej Akademii Nauk w budowaniu polskiej wspólnoty naukowej oraz odbudowywaniu Rzeczypospolitej Polskiej po okresie zaborów: – Pragnę odnieść się do historii PAU i jej członków, którzy po 1918 r. współtworzyli rzecz najistotniejszą i najważniejszą – tworzyli system prawny, administracyjny, rządowy, polityczny odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej – wskazał Sekretarz Stanu w MEiN.
Konferencja jubileuszowa
Podczas konferencji wybrani prelegenci przedstawią najnowsze osiągnięcia w swoich dyscyplinach, które złożą się na diagnozę dotyczącą stanu społeczeństwa międzynarodowego w sytuacji pandemii, kryzysu ekologicznego i zachwiania tradycyjnych wartości.
Uroczystości jubileuszowe oraz towarzysząca im konferencja to dla Polskiej Akademii Umiejętności kolejne ważne doświadczenie w zakresie współpracy wewnątrzkrajowej i międzynarodowej. Zbudowana sieć kontaktów będzie służyła bieżącej pracy w następnych latach oraz umożliwiała realizację przyszłych projektów naukowych.
Polska Akademia Umiejętności
Polska Akademia Umiejętności (PAU) od czasu powstania, tj. 1872 r. była czynnikiem integrującym polskie środowisko akademickie. Ważną rolę w tym zakresie odegrała w czasach zaborów. Od początku misją instytucji były działania ukierunkowane na rozwój i upowszechnianie nauki.
PAU została reaktywowana w 1989 r., po 35 latach zawieszenia działalności (narzuconego przez władze komunistyczne). Prowadzi szeroką działalność w trzech podstawowych kierunkach: organizuje i wspiera badania naukowe, integruje środowiska naukowe i przekazuje społeczeństwu wyniki tych badań oraz propaguje związane z nimi postawy.
W roku 2022 mija 150 lat od przekształcenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego w Akademię Umiejętności, noszącą dzisiaj nazwę Polska Akademia Umiejętności.