Kongres 590 z udziałem Minister Edukacji Narodowej
15.11.2018
W czwartek, 15 listopada br. minister Anna Zalewska była gościem pierwszego dnia Kongresu 590, organizowanego w Jasionce pod Rzeszowem. Minister edukacji uczestniczyła w panelu dyskusyjnym dotyczącym szkolnictwa zawodowego pt. Współpraca - dialog – szkoły i przedsiębiorstwa na rzecz promowania szkolnictwa branżowego.
- Gotowość polskiego systemu edukacji do błyskawicznie zmieniającej się rzeczywistości to klucz do uczestniczenia w rewolucji 4.0. System edukacji musi być tak przygotowany, aby reagować na zmieniający się świat. Musimy wprowadzać zmiany przede wszystkim w zakresie szkolnictwa branżowego oraz technicznego. Robimy to – powiedziała szefowa MEN podczas Kongresu 590.
Motywem przewodnim dyskusji była rola szkolnictwa branżowego w kształceniu umiejętności zawodowych wysokiej jakości dla potrzeb nowoczesnej gospodarki oraz oczekiwań pracodawców.
Podczas swojego wystąpienia minister Anna Zalewska podkreśliła, że ważne w edukacji branżowej i technicznej jest doradztwo zawodowe w szkołach.
- Wprowadziliśmy doradztwo zawodowe w ostatnich klasach w szkołach podstawowych. Co więcej, już w edukacji przedszkolnej wprowadzamy elementy nauczania zawodowego polegające na przykład na zapraszaniu rodziców, którzy opowiadają o swoim zawodzie – powiedziała minister Anna Zalewska.
Szefowa MEN odniosła się również do prac nad nowelizacją ustawy Prawo oświatowe.
- Uporządkowaliśmy system i ustabilizowaliśmy szkolnictwo zawodowe. Przygotowując nowe rozwiązania przez wiele miesięcy prowadziliśmy konsultacje z pracodawcami - podkreśliła minister. edukacji. - Mam jasną deklarację ze strony pracodawców, że włączą się, co już się dzieje, w odbudowę szkolnictwa zawodowego – dodała szefowa MEN.
Uczestnicy panelu rozmawiali między innymi o współpracy szkoły i przedsiębiorstwa na rzecz promowania szkolnictwa branżowego w Polsce.
Tematem dyskusji były również bariery współpracy biznesu ze szkołami zawodowymi. Dyskutowano o wykorzystaniu potencjału firm gotowych do współpracy, oczekiwaniach pracodawców wobec młodego pokolenia, promowaniu atrakcyjności kształcenia zawodowego, a także programach unijnych dla szkolnictwa branżowego (Erasmus+, PO WER).
W panelu udział wzięli również: dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE, Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity, Robert Zaranowicz, CFO Havas Creative Group oraz Marek Osiński, prezes zarządu DMG MORI Polska sp.z.o.o.
Kongres 590 to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, stanowiące przestrzeń do działań na rzecz rozwoju gospodarczego w oparciu o rosnącą rolę polskiego kapitału.
Kongres 590 jest miejscem spotkań przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i legislacji. Dwudniowe spotkania są areną wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, która podejmuje działania na rzecz rozwoju nauk ekonomicznych i przedsiębiorczości.
Więcej informacji o Kongresie: www.kongres590.pl.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej