List Ministra Edukacji Narodowej do polskich środowisk oświatowych za granicą
02.09.2020
Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021 szef MEN skierował list do środowiska oświaty polonijnej. W liście minister Dariusz Piontkowski podkreślił znaczenie edukacji w polskich szkołach dla kształtowania tożsamości narodowej. Dodał, że MEN będzie umacniało współpracę ze środowiskiem oświaty polonijnej.
List do środowiska oświat polonijnej
W swoim liście szef MEN podkreślił, jak ważną rolę pełni oświata polonijna w kształtowaniu tożsamości narodowej i postaw patriotycznych.
– Oświata polonijna poza granicami kraju to doskonalenie znajomości języka polskiego i podnoszenie poziomu wiedzy o Polsce, ale nade wszystko kształtowanie tożsamości narodowej i umacnianie postaw patriotycznych. To inwestycja w młode pokolenie, które dzięki znajomości języka polskiego, historii, kultury i tradycji kraju przodków, pełni rolę ambasadorów polskości na świecie – napisał.
Minister Dariusz Piontkowski zaznaczył, że Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie stale wspierało oświatę polonijną, kierując nauczycieli do pracy za granicą, organizując doskonalenie zawodowe nauczycieli i wyposażając szkoły w podręczniki oraz pomoce dydaktyczne. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, zostanie również zorganizowany również letni wypoczynek dla młodzieży polonijnej oraz wsparcie współpracy szkół polonijnych ze szkołami w Polsce.
Życzenia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego
Szef MEN złożył całemu środowisku oświaty polonijnej najlepsze życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021. Nauczycielom życzył entuzjazmu i wytrwałości oraz zadowolenia z wykonywanej pracy, a uczniom, aby wyrastali na obywateli świata świadomych swoich korzeni i dumnych z bycia Polakiem.
Zachęcamy do zapoznania się z listem.
Materiały
List MEN do polskich środowisk oświatowych za granicąList_MEN_do_polskich_środowisk_oświatowych_za_granicą.docx 2.43MB List MEN do polskich środowisk oświatowych za granicą
List_MEN_do_polskich_środowisk_oświatowych_za_granicą.pdf 0.60MB