Międzynarodowe partnerstwo publiczno-prywatne w nauce i ochronie zdrowia – priorytety i wyzwania
08.09.2022
Szanse i zagrożenia dla partnerstwa publiczno-prywatnego w obszarze nauki oraz ochrony zdrowia to główny temat panelu dyskusyjnego, w którym uczestniczył minister Przemysław Czarnek.
W dyskusji o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) wzięli udział przedstawiciele rządu, świata nauki oraz biznesu. Wśród prelegentów znaleźli się:
- Przemysław Czarnek Minister, Edukacji i Nauki,
- Wojciech Nowak, Group Senior Director Global Governmental and Public Affairs, Novartis,
- Piotr Mazurek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów,
- Dimitrios Gitas, Dyrektor Generalny MSD Polska,
- Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych,
- Mariano Bizzarri, Associate Professor of Clinical Pathology, Sapienza University of Rome.
Dyskusję moderowała Małgorzata Bogusz, Prezes Zarządu Fundacji Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych.
Podczas dyskusji uczestnicy zwrócili uwagę na zmianę w postrzeganiu partnerstwa publiczno-prywatnego. Podkreślili, że nie wszystkie projekty z tego obszaru kończą się sukcesem, jednak należy rozwijać tę ścieżkę współpracy. Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek mówił o zwiększonych nakładach na rozwój w zakresie edukacji, zdrowia i polityki społecznej. Z kolei Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych przywołał pandemię koronawirusa i pracę nad szczepionkami, jako przykład udanego partnerstwa publiczno-prywatnego w ochronie zdrowia. Zaznaczył, że dzięki współpracy rządów wielu państw, uczelni i koncernów farmaceutycznych, możliwe było tak szybkie udostępnienie szczepionek, które ograniczyły negatywne skutki COVID-19.
O nowej inicjatywie – branżowych centrach umiejętności, które będą efektem współdziałania szkół, nauczycieli i pracodawców, mówił podczas spotkania szef MEiN. Na powstanie centrów przeznaczono 1,7 mld zł. W całej Polsce powstanie 120.
Minister Przemysław Czarnek mówił także o przedsięwzięciach MEiN, które zacieśniają współpracę z organizacjami trzeciego sektora. – Przeznaczymy 60 mln zł na organizacje pozarządowe działające w obszarze edukacji i nauki. Jedną z takich inicjatyw jest program „Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – wsparcie integracji międzypokoleniowej”. Celem inicjatywy jest m.in. rozszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych ukierunkowanych na budowanie więzi społecznych i rozwijanie współpracy międzypokoleniowej.
Szef MEiN zwrócił również uwagę na zwiększenie wykorzystania potencjału naukowego i dydaktycznego uczelni niepublicznych: – Uczelnie niepubliczne mają coraz lepsze osiągnięcia dydaktyczne i naukowe. Trzeba zastanowić się, jak lepiej wykorzystać ten potencjał – dodał minister.