Minister Edukacji i Nauki rozmawiał z Ministrem Edukacji Narodowej, Młodzieży i Sportu Republiki Francuskiej
01.04.2022
Minister Edukacji i Nauki RP Przemysław Czarnek oraz Minister Edukacji Narodowej, Młodzieży i Sportu Republiki Francuskiej Jean-Michel Blanquer odbyli dziś, 1 kwietnia br. rozmowę telefoniczną. Dotyczyła ona sytuacji w polskich szkołach w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.
Rozmowa odbyła się na prośbę strony francuskiej, która chciała poznać sytuację w naszym kraju związaną z kształceniem dzieci i młodzieży – uchodźców z Ukrainy. Minister Jean-Michel Blanquer podziękował za dotychczasowe działania podejmowane w tym obszarze. Podkreślił, że budzą one podziw wśród państw członkowskich i instytucji unijnych.
Minister Przemysław Czarnek przedstawił polskie rozwiązania dotyczące kształcenia uchodźców. Zaznaczył, że głównym celem Ministerstwa Edukacji i Nauki jest zapewnienie możliwości kontynuacji kształcenia wszystkim uczniom przybywającym do Polski z Ukrainy. Szef MEiN podkreślił, że skala tego zadania jest bezprecedensowa.
W ciągu miesiąca do polskiego systemu oświaty dołączyło ok. 160 tys. ukraińskich uczniów. Stanowi to duże i nieprzewidziane obciążenie dla budżetu państwa. Dlatego też zdaniem Polski konieczne jest ustanowienie specjalnego funduszu unijnego, który zapewni pomoc finansową państwom członkowskim przyjmującym ukraińskich uchodźców. Ważna w tym zakresie będzie rola Francji, która obecnie pełni prezydencję w Radzie UE.
Minister Czarnek wskazał również na potrzebę wsparcia Polski w zakresie zapewnienia sprzętu komputerowego uczniom z Ukrainy, którzy realizują kształcenie na odległość w ramach ukraińskiego systemu oświaty.
Ministrowie Czarnek i Blanquer omówili również wątpliwości strony polskiej dotyczące deklaracji ministrów edukacji w sprawie budowania wspólnej wizji skutecznych, efektywnych i sprawiedliwych inwestycji w edukację.