W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Edukacji Narodowej na posiedzeniu Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu w Brukseli

26.11.2018

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska reprezentowała Polskę podczas posiedzenia Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu, które odbyło się dziś, 26 listopada br. w Brukseli.

Minister Edukacji Narodowej na posiedzeniu Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu
w Brukseli

W części poświęconej młodzieży przyjęto częściowe podejście ogólne w zakresie rozporządzenia ustanawiającego Europejski Korpus Solidarności (EKS) na lata 2021–2027. Rozporządzenie ma na celu zwiększenie możliwości zaangażowania się młodych ludzi w działania solidarnościowe poprzez rozszerzenie zarówno zakresu działań, jak i zakresu geograficznego Korpusu. EKS ma wspierać rozwój osobisty, edukacyjny, społeczny, obywatelski i zawodowy uczestniczących w nim młodych osób,

Ministrowie przyjęli także rezolucję o strategii Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2019–2027. Strategia podkreśla potrzebę do większego wsparcia przez UE młodych ludzi i wzmocnienia dialogu z nimi. Przyjęto także Konkluzje o pracy z młodzieżą w kontekście migracyjno-uchodźczym.

W dalszej części spotkania ministrowie przeprowadzili debatę na temat realizacji w praktyce założeń strategii UE na rzecz młodzieży na lata 2019 – 2027.

- Przyjęta w dniu dzisiejszym przez Radę strategia UE na rzecz młodzieży to dowód, że rządy Państw Członkowskich uznają edukację za priorytet. Najważniejsza inwestycja to inwestycja w młodych ludzi - Minister w trakcie swojego wystąpienia podkreśliła.

W części poświęconej edukacji, ministrowie przyjęli częściowe podejście ogólne w zakresie rozporządzenia ustanawiającego Erasmus+: unijny program w obszarze kształcenia, szkolenia młodzieży i sportu na lata 2021 – 2027. Nowa edycja programu Erasmus+ przewiduje m.in.: zwiększenie i ułatwienie mobilności dla uczniów, osób uczących się w kształceniu i szkoleniu zawodowym, stażystów i młodych ludzi. Kładzie ona również duży nacisk na kwestie włączenia i dostępności, tak aby z programu mogły korzystać również osoby defaworyzowane oraz małe organizacje. Wprowadza także ułatwienia dla szkół oraz małych organizacji poprzez zaproponowanie „partnerstw o małej skali” w ramach akcji 2. W ten sposób program będzie dostępny dla szkół/organizacji, które mają bardzo małe doświadczenia lub nie posiadają go w cale w zakresie współpracy międzynarodowej lub mają mniejsze możliwości organizacyjno-administracyjne.

Przyjęto także Zalecenie o promowaniu automatycznego wzajemnego uznawania dyplomów szkół wyższych i świadectw ukończenia szkół średnich. Zalecenie ma na celu upowszechnianie podejścia,
w którym kwalifikacje nabyte w toku kształcenia za granicą w ramach korzystania ze swobody przemieszczania się są automatycznie uznawane do celów dalszego kształcenia.

Ministrowie edukacji przeprowadzili również dyskusję na temat europejskiego obszaru edukacji i możliwości jego osiągniecia do 2025 r.

- Ogromnie budujące jest to, że państwa zgadzają się co do celów, które chcemy wszyscy osiągnąć do 2025 roku w ramach tzw. europejskiego obszaru edukacjipodkreśliła podczas debaty minister Anna Zalewska.

Poza formalnym posiedzeniem odbył się również lunch ministrów edukacji poświęcony tematowi przeciwdziałania antysemityzmowi, podczas którego minister Anna Zalewska przedstawiając polskie rozwiązania zaznaczyła, że Polska jest jednym z nielicznych państw na świecie, w których nauczanie o Holokauście ma charakter obowiązkowy – na wszystkich poziomach kształcenia.

{"register":{"columns":[]}}