W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Przemysław Czarnek na gali GPW: Nowy przedmiot będzie szedł w kierunku bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości

26.04.2022

Minister Przemysław Czarnek uczestniczył w gali finałowej 20. jubileuszowej edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Celem konkursu jest praktyczna nauka inwestowania na giełdzie, pozyskanie wiedzy z zakresu podstaw ekonomii, finansów i zasad działania rynku kapitałowego oraz przygotowanie do zarządzania i inwestowania w przyszłości. Szef MEiN podkreślił, że idea przedsięwzięcia koresponduje z założeniami nowego przedmiotu biznes i zarządzanie, który będzie kład nacisk na praktyczną naukę przedsiębiorczości.

Grupa osób siedzących w kilku rządach krzeseł w dużej, przestronnej sali z dużymi oknami. W pierwszym rzędzie minister Czarnek trzyma "nogę na nogę". Na drewnianej podłodze, przed pierwszym rzędem leży ekran, na którym się coś wyświetla.

– To jest 20 lat efektywnej, praktycznej nauki giełdy, nauki przedsiębiorczości, otwartości i myślenia – mówił szef MEiN, zwracając się do uczestników uroczystej gali. 

W swojej wypowiedzi minister Przemysław Czarnek nawiązał do prac nad nowym przedmiotem biznes i zarządzenie, którego założenia korespondują z ideą przedsięwzięcia organizowanego przez GPW. Podkreślił, że zakończył się kolejny etap prac nad wprowadzeniem nowego przedmiotu.

– Jesteśmy po konsultacjach z ponad setką organizacji pozarządowych. To konsultacje nowego przedmiotu, który będzie szedł w kierunku bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości – biznes i zarządzanie – wskazywał szef resortu edukacji i nauki.

Nowy przedmiot od 1 września 2023 r. – biznes i zarządzanie  

Od 1 września 2023 r. do szkół zostanie wprowadzony przedmiot biznes i zarządzanie, który od 2027 r. będzie można wybrać jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na egzaminie maturalnym. 

Nowy przedmiot – obok zagadnień związanych z finansami osobistymi, rynkiem pracy czy systemem gospodarczym – będzie kładł nacisk na rozwijanie umiejętności praktycznych, pracę w grupach, analizowanie praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji liderskich.

Nowy przedmiot zostanie wprowadzony do szkół, aby dostosować edukację do rzeczywistych potrzeb rynku pracy oraz uczelni. Jego celem jest także wyposażenie młodych ludzi w kompetencje, które pozwolą im sprawnie funkcjonować w świecie finansów i zarządzania oraz podejmować odpowiedzialne decyzje finansowe.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to konkurs organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych. Mogą w nim uczestniczyć uczniowie i nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych oraz klas VII-VIII szkół podstawowych. 

I etap konkursu zakładał inwestycję wirtualnych środków w akcje spółek wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40 oraz ETFy. Z kolei w II etapie uczestnicy inwestowali środki w kontrakty terminowe notowane na GPW.

Pula nagród indywidualnych i zespołowych w konkursie wyniosła 90 tys. zł. 

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}