Minister Przemysław Czarnek na wspólnej konferencji MEiN i IPN: To niezwykle ważne byśmy do edukacji uchodźców ukraińskich podchodzili w sposób odpowiedzialny
04.05.2022
Minister Edukacji i Nauki uczestniczył w konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano wydany w języku ukraińskim „Przewodnik po historii Polski”. Publikację opracował Instytut Pamięci Narodowej. 8 tys. egzemplarzy „Przewodnika” trafi do kuratoriów oświaty, które udostępnią go ukraińskim uczniom. Publikację można również pobrać ze strony Instytutu Pamięci Narodowej.
– Mamy dziś w polskich szkołach blisko 200 tys. dzieci i młodzieży ukraińskich, z czego 140 tys. to dzieci w szkołach podstawowych, 20 tys. to młodzież w szkołach ponadpodstawowych, a 40 tys. to dzieci w przedszkolach – mówił minister Przemysław Czarnek podczas wspólnej konferencji Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Szef MEiN podkreślał, że tak duża liczba ukraińskich dzieci w polskim systemie oświaty wymaga przemyślanego i odpowiedzialnego podejścia: – To niezwykle ważne byśmy podchodzili do zagadnienia edukacji uchodźców ukraińskich w sposób odpowiedzialny i na miarę naszych możliwości.
Minister Edukacji i Nauki dziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za wieloletnią współpracę i opracowanie publikacji z myślą o ukraińskich uchodźcach. Wskazywał jednocześnie, że już dziś pierwsze egzemplarze przetłumaczonego na język ukraiński „Przewodnika po historii Polski” trafią do kuratorów oświaty. Publikacja będzie dostępna także w wersji elektronicznej.
Z kolei Prezes IPN Karol Nawrocki wskazywał, że „Przewodnik po historii Polski” jest napisany prostym i przystępnym językiem. W sposób syntetyczny przedstawia dzieje Polski od historycznych początków do czasów współczesnych. – Dzięki niemu uchodźcy z Ukrainy będą mogli poznać historię Polski – mówił.
Historia Polski w języku ukraińskim – wydawnictwa IPN
„Przewodnik po historii Polski” został opracowany w 2016 r. W sposób syntetyczny przedstawia historię naszego kraju. Zawiera wiele poglądowych map i ilustracji. W części poświęconej II wojnie światowej znajduje się m.in. fragment dotyczący zbrodni dokonanych przez Ukraińską Armię Powstańczą na Polakach na Wołyniu.
„Przewodnik po historii Polski” to tylko jedna z kilku propozycji przygotowanych przez IPN z myślą o edukacji historycznej ukraińskich uchodźców. Już na początku września do szkół trafi opracowany podręcznik do historii Polski „Polska – zarys dziejów”.
W języku ukraińskim dostępne są także inne wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej, m.in. „Polska i Ukraina w latach trzydziestych-czterdziestych XX wieku”, „Walcząca Rzeczpospolita 1939–1945” czy publikacja przybliżająca sylwetkę gen. Mariusza Zaruskiego.