W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Przemysław Czarnek podczas międzynarodowej konferencji metrologicznej: dzisiaj wszystko jest oparte na pomiarach

17.10.2022

Minister Edukacji i Nauki uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji Metrologicznej „New trends in metrology” w Lublinie. Inicjatywa to efekt działań na rzecz rozwoju metrologii w Polsce. W wydarzeniu wzięło udział niemal 200 specjalistów z dziedziny metrologii z Polski i całego świata m.in.: Włoch, Niemiec, Anglii, Czech i Ukrainy.

Minister Czarnek stoi i mówi do mikrofonu, przed nim sala wypełniona ludźmi.

– Polska Unia Metrologiczna z jednej strony jednoczy wysiłki polskich naukowców wokół metrologii, z drugiej strony prowadzi do dyskusji m.in. w zakresie nowych trendów metrologicznych na poziomie europejskim i światowym – powiedział Minister Edukacji i Nauki podczas Międzynarodowej Konferencji Metrologicznej „New trends in metrology” w Lublinie.

Szef MEiN podkreślił, że bez precyzyjnych pomiarów nie ma dalszego rozwoju: – Dzisiaj wszystko jest oparte na pomiarach.

Jednocześnie, minister podziękował przedstawicielom Polskiej Unii Metrologicznej, Głównego Urzędu Miar oraz metrologom za wysiłek i ogromny wkład w polską naukę.
– Cieszę się, że ta konferencja odbywa się w Lublinie, na wschodzie Polski, niedaleko granicy ukraińskiej. To też jest też jest sygnał tych, którzy wywołali tę wojnę, a w konsekwencji tworzą ogromny kryzys energetyczny i gospodarczy w skali europejskiej i światowej – dodał Szef MEiN.

Minister Edukacji i Nauki zapowiedział dalsze działania na rzecz rozwoju metrologii: – Gwarantuję, że nie pozostaniemy na środkach przeznaczonych na utworzenie i koordynacje Polskiej Unii Metrologicznej oraz programu „Polska metrologia”. Jesteśmy przygotowani na dalsze wspieranie takich przedsięwzięć, bo bez tego trudno mówić o rozwoju polskiej nauki – podkreślił.

Konferencja została zorganizowana przez Politechnikę Lubelską oraz Główny Urząd Miar w ramach zadania zleconego przez MEIN „Utworzenie i koordynowanie działalności Polskiej Unii Metrologicznej (PUM)”. W wydarzeniu wzięło udział niemal 200 specjalistów z dziedziny metrologii z Polski i całego świata, a w tym także przedstawiciele Głównego Urzędu Miar, Głównego Urzędu Statystycznego oraz świata biznesu.

„New trends in metrology”

Zakres tematyczny konferencji dotyczył najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi współczesna metrologia, w szczególności:

  • oczekiwań przemysłu w zakresie specjalistycznych pomiarów realizowanych w zgodności z zasadami cyfryzacji produkcji,
  • oceny wpływu współczesnej metrologii na gospodarkę, szczególnie metrologii aplikacyjnej oraz identyfikacja kierunków jej rozwoju w zakresie badań naukowych i wdrożeń,
  • zagadnień związanych z procedurą sprawdzania liczników energii podczas legalizacji,
  • dyskusji o niepewności pomiaru we współrzędnościowej technice pomiarowej, a także aspektów metrologicznych w akredytowanym laboratorium badawczym, wzorców i spójności pomiarów,
  • oceny budżetu i korytarza niepewności pomiaru zaawansowanymi systemami pomiarowymi.

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania planowanych działań Polskiej Unii Metrologicznej, m.in. opracowania bazy gromadzącej informacje o wyposażeniu poszczególnych jednostek w posiadany sprzęt służący do realizacji pomiarów. 

Polska Unia Metrologiczna

Głównym celem PUM jest sieciowanie i pozycjonowanie działań w obszarze polskiej metrologii, wyznaczanie kierunków badań i rozwoju oraz promocja innowacji i wsparcie rozwoju kadr, organizacja forów, konferencji i kongresów poprzez utworzenie Polskiej Unii Metrologicznej.

Utworzenie PUM pozwala na integrację, inicjowanie i realizowanie wspólnych działań wielu ośrodków naukowych i instytucji w obszarze metrologii i technik pomiarowych. Utworzenie Polskiej Unii Metrologicznej i ścisła współpraca z Głównym Urzędem Miar pozwala również na realizację zadań o charakterze badawczo-rozwojowym. 

Na ten cel Ministerstwo przekazało kwotę 1 357 500,00 zł. Zadanie realizuje Politechnika Lubelska. 

Polska Metrologia

W ramach programu „Polska Metrologia” Minister Edukacji i Nauki zakwalifikował do finansowania 26 projektów. Ich wartość to ponad 21 mln zł. Do konkursu zgłoszono 83 wnioski.

Celem programu „Polska Metrologia” jest wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarach związanych z metrologią. Program umożliwia realizację projektów służących m.in. zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki oraz stymulowaniu rozwoju metrologii, w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska, energii, zaawansowanych technik pomiarowych i rozwoju technologii cyfrowych.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}