Minister Przemysław Czarnek: Sieć Via Carpatia to przede wszystkim bardzo dobra współpraca politechnik
17.03.2023
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz rektorzy uczelni zrzeszonymi w Sieci Via Carpatia przedstawili pierwsze wyniki wspólnych działań.
Wśród kluczowych projektów realizowanych przez Politechniki: Białostocką, Lubelską i Rzeszowską znalazły się m.in. zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ścisłych dla studentów pierwszych semestrów „Z technikum na politechniki”, konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Wschodzący Innowatorzy”, konkurs „Iskra – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych”, konkurs „Po sąsiedzku – międzyuczelniane staże badawcze”, konkurs „Naukolatek – nastoletni naukowiec” czy pierwsza Konferencja Kół Naukowych w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia.
Doceniając współpracę między uczelniami, szef MEiN zadeklarował dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 3 mln zł na międzyuczelniane zespoły badawcze „Iskra”.
– Politechniczna sieć Via Carpatia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego to przede wszystkim znakomita współpraca trzech politechnik. To daje nam bardzo duży optymizm i wielką nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijała – mówił minister.
Na realizację zadania MEiN udzieliło dotacji celowej każdej uczelni w wysokości blisko 10 mln zł (9 990 546,00 zł).
Minister Edukacji i Nauki pogratulował owocnej współpracy rektorom i naukowcom oraz studentom, którzy biorą udział w projekcie, a także zapewnił, że współpraca będzie rozwijana i wzmacniana.
– Są to też uczelnie, w których rektorzy wykazują się po pierwsze bardzo dużą kreatywnością, po drugie bardzo dużą przedsiębiorczością, a po trzecie czymś, czego nam brakuje na co dzień – wspaniałą współpracą – mówił minister Przemysław Czarnek o Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Politechniczna Sieć Via Carpatia to wspólny projekt Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej pod auspicjami Ministra Edukacji i Nauki. Jednym z jej głównych celów jest stworzenie międzyuczelnianego, wielopoziomowego systemu umożliwiającego uczelniom wymianę swoich zasobów. Uczelnie realizują wspólne działania w trzech obszarach: kształcenie, działalność naukowo-badawcza oraz kreowanie relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Każda z politechnik jest liderem w jednym obszarze.
Priorytetem na najbliższe trzy lata będzie zapoczątkowanie inicjatyw, które połączą możliwości uczelni technicznych z potrzebami regionów uczelni. Działania podejmowane przez Sieć Politechniczną przyczynią się do podniesienia jakości kształcenia oraz poprawy jakości życia społeczności lokalnej.