Minister Przemysław Czarnek spotkał się z dyrektorami szkół katolickich
02.03.2023
Minister Przemysław Czarnek uczestniczył w Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich, która odbywa się w Częstochowie na Jasnej Górze.
- Należy wzmacniać prawo rodziców do wychowania dzieci – mówił minister podczas spotkania z dyrektorami szkół katolickich. – Rodziców trzeba wspomóc czynnikiem państwowym. Rodzice w pierwszej kolejności muszą wiedzieć, czego uczą się ich dzieci w szkole, rodzice w pierwszej kolejności muszą decydować o tym czy w ogóle dana organizacja ma wejść do szkoły, i czy w ogóle ma podejmować jakieś działania pozalekcyjne, ale jeśli każdy ma prawo żądać od państwa ochrony dziecka przed demoralizacją, to Państwo musicie wiedzieć, że ta demoralizacja ma miejsce. To trzeba zawiadomić kuratora i dać mu narzędzie ostatecznego sprzeciwu – mówił minister.
Szef MEiN nawiązał również do programów „Poznaj Polskę” i „Laboratoria Przyszłości”, które są również kierowane do uczniów ze szkół prowadzonych przez organy niesamorządowe. - To jest 60 tys. dzieci – mówił minister.
Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich
Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich to jedno z trzech spotkań w roku, które cyklicznie odbywają się na Jasnej Górze od prawie 30 lat. Uczestniczą w niej dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski. W dzisiejszym, jednodniowym spotkaniu, uczestniczy ok. 220 osób, ma ono charakter szkoleniowo-formacyjny. Podczas obecnie trwającego spotkania uczestnicy podejmują temat formacji w szkole katolickiej. Organizatorem spotkania jest Rada Szkół Katolickich.
Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich, która została powołana do życia w 1994 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Zrzesza szkoły katolickie prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które dekretem biskupa diecezjalnego zostały uznane za katolickie i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne. Rada wspiera szkoły w zakresie organizacyjno-prawnym i formacyjnym, koordynuje współpracę między szkołami katolickimi w zakresie wychowania i nauczania, w tym doskonalenia programów wychowawczo-dydaktycznych oraz wspomaga rozwój szkół katolickich i świadczy pomoc w tym zakresie diecezjom, parafiom, zakonom i stowarzyszeniom.
Bogaty program edukacyjny oraz nacisk na wychowanie, a także rozszerzona oferta zajęć dodatkowych, np. językowych powodują, że szkoły katolickie cieszą się renomą i zaufaniem wśród rodziców. Obecnie ponad 60 tys. uczniów w Polsce uczęszcza do szkół katolickich. Liczba tych szkół, w skali całego kraju, systematycznie rośnie.