W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nadanie imienia Mikołaja Kopernika Szkole Polskiej w Lyonie

15.11.2023

Szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki Radosław Brzózka, Sekretarz Stanu w KPRM Jan Dziedziczak oraz Dyrektor ORPEG Justyna Kralisz uczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Lyonie. Uroczystościom towarzyszyły dwa wydarzenia: nadanie imienia Mikołaja Kopernika Szkole Polskiej w Lyonie – École Polonaise de Lyon oraz odsłonięcie w Charvieu-Chavagneu tablicy upamiętniającej życie i twórczość poety Edwarda Stachury.

Na zdjęciu dorosłe osoby elegancko ubrane i czworo dzieci stoją przed budynkiem hotelu, obok osoby trzymające sztandary.

Spotkanie ze szkolnym środowiskiem polonijnym

Szkoła Polska im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie RP w Lyonie powstała w 1992 r. Jest polską publiczną placówką oświatową, która prowadzi nauczanie uzupełniające na poziomie szkoły podstawowej i liceum w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego oraz wiedzy o Polsce. W listopadzie placówka otrzymała imię Mikołaja Kopernika. 

W uroczystości nadania imienia uczestniczyli: Radosław Brzózka, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki, Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz Justyna Kralisz, Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Spotkanie z uczniami i nauczycielami placówki w Lyonie było doskonałą okazją do rozmowy na temat aktualnych działań społeczności szkolnej oraz wyzwań na najbliższą przyszłość. 

Tablica pamiątkowa Edwarda Stachury

W Charvieu-Chavagneux odsłonięto tablicę poświęconą polskiemu poecie i pisarzowi Edwardowi Stachurze. To właśnie w tym miejscu urodził się autor „Siekierezady”. Stachura jest zaliczany do grona twórców „przeklętych” i „kaskaderów literatury”. Nazywano go „zbuntowanym trubadurem”, „polskim Włodzimierzem Wysockim”. Już za życia stał się legendą.

Tablica pamiątkowa we francuskiej miejscowości jest hołdem dla jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych poetów XX w.

Ostatnie pożegnanie Joanny Bonnard

Przedstawiciele polskiej delegacji oraz Polonia w Lyonie pożegnali Joannę Bonnard, którą Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odznaczył pośmiertnie złotym medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

Śp. Joanna Bonnard to jedna z osób najbardziej zasłużonych dla umacniania polskości w południowej Francji. Jej działalność była ukierunkowana na promocję języka polskiego i kultury polskiej. Była twórczynią Szkoły Polskiej w Lyonie i Grenoble, przedszkola polskiego w Lyonie, inicjatorką utworzenia Sekcji Polskiej w Szkole Międzynarodowej w Lyonie. Mając na uwadze promowanie polskości, utworzyła Instytut Języka i Kultury Polskiej. Była również inicjatorką powstania tablicy pamiątkowej dla Edwarda Stachury.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}