Oficjalne otwarcie hali „Laboratoria Przyszłości” CRPK
09.03.2023
W Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie otwarto halę „Laboratoria Przyszłości”. Obecni na wydarzeniu uczniowie, nauczyciele, a także dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczestniczyli w warsztatach łączących edukację, tradycyjne rzemiosło, kulturę i nowoczesne technologie.
Hala „Laboratoria Przyszłości” już działa!
Działalność hali „Laboratoria Przyszłości” zainaugurowali: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu w MKiDN Szymon Giżyński oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska.
– Jesteśmy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, które można nazwać dzisiaj „Laboratorium Przyszłości” w wersji premium – mówił minister Przemysław Czarnek. – Od ponad roku prowadzimy z panią minister Justyną Orłowską i jej zespołem projekt o wartości 1,2 mld zł unowocześnienia polskich szkół i przeniesienia ich w przyszłość już dziś. W każdej szkole podstawowej w Polsce jest dziś „Laboratorium Przyszłości”, to znaczy nowoczesna pracownia techniczna, informatyczna z najnowocześniejszym sprzętem. Takich „Laboratoriów” nie ma w wiele krajach Europy Zachodniej – dodał minister.
Szef MEiN zaznaczył, że hala będzie miejscem otwartym dla wszystkich osób zainteresowanych rozwojem i poznawaniem nowoczesnych technologii.
– To, co jest dzisiaj, tutaj w Warszawie w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, to jest wyjście z „Laboratoriami Przyszłości” do szerszego grona, nie tylko do młodzieży, nie tylko do uczniów, ale do wszystkich, którzy są zainteresowani nowoczesnością – mówił minister. – Tu w Centrum, dzięki premierowi Glińskiemu, dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, otwieramy miejsce, do którego mogą przyjeżdżać ludzie z całej Polski – dodał.
Minister Edukacji i Nauki zaznaczył jednocześnie, że hala „Laboratoria Przyszłości” CRPK zostaje dodana do listy miejsc, które można odwiedzać w ramach programu „Poznaj Polskę”.
– To miejsce w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych wpisujemy na mapę punktów edukacyjnych, z których można korzystać w ramach innego, bardzo dużego programu prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a mianowicie programu „Poznaj Polskę” – poinformował minister.
Hala „Laboratoria Przyszłości”
Hala „Laboratoria Przyszłości” CRPK jest projektem realizowanym w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego „Laboratoria Przyszłości”. Daje możliwość rozwoju kompetencji przyszłości wśród dzieci, młodzieży, kadry pedagogicznej i akademickiej oraz pasjonatów. To interdyscyplinarna przestrzeń, która łączy edukację, kulturę i nowoczesne technologie.
Idea hali została oparta na tzw. kierunkach STEAM, które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Tak rozumiana edukacja będzie wspierać rozwój kompetencji, takich jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja. Dzięki precyzyjnie zaplanowanemu wyposażeniu, wsparciu ekspertów i podziale na sektory, uczestnicy będą mogli brać udział w różnych typach aktywności:
- Zaawansowany druk 3D
Druk 3D to jeden z trendów przyszłości. W hali „Laboratoria Przyszłości” CRPK będą przeprowadzane warsztaty zarówno z zaawansowanego druku 3D, jak i druku przestrzennego. Uczestnicy nauczą się nie tylko obsługiwać drukarkę 3D, ale również tworzyć modele w programie TinkerCAD, które będą mogli wydrukować i zabrać ze sobą do domu.
- Warsztaty FOTO
Fotografia to aktualnie jedna z najpopularniejszych form komunikacji oraz ekspresji wizualnej. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają najnowsze trendy w fotografii, zasady prawidłowego tworzenia kadrów, a także zapoznają się z najbardziej zaawansowanym sprzętem fotograficznym i jego możliwościami.
- Warsztaty WIDEO
Krótkie wideo to obecnie najpopularniejsza forma wypowiedzi w mediach społecznościowych, która zagościła również w kulturze. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się nie tylko obsługi technicznej sprzętu, ale również zgłębią założenia story tellingu, by ich formaty wideo porywały widzów i pozwalały wyrażać emocje.
- Warsztaty PODCASTÓW
Podcasty to w Polsce coraz popularniejsza forma ekspresji, która na świecie zyskała już wysoką pozycję wśród różnych form przekazu. Profesjonalne studio nagrywania podcastów umożliwi uczestnikom warsztatów zapoznanie się zarówno z zasadami nagrywania, jak i montażu oraz edycji plików audio, na podstawie których będą tworzyć profesjonalne podcasty.
- Warsztaty NIEOGRANICZONYCH MOŻLIWOŚCI
Zlokalizowana w hali scena umożliwi prowadzenie warsztatów ze zróżnicowanych form kreatywnej ekspresji – od teatru po warsztaty wokalne. To miejsce umożliwia także organizację spektakli, wystaw i festiwali, stając się ciekawą propozycją na kulturalnej mapie Warszawy.
Ta nowoczesna przestrzeń została zaprojektowana i zbudowana z myślą o różnorodnych potrzebach dzieci, młodzieży oraz dorosłych, jednocześnie spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa i wygody jej użytkowników.
Inauguracja działalności
Osoby uczestniczące w inauguracji jako pierwsze poznały wybrane elementy z oferty hali, mogły uczyć się, eksperymentować i rozwijać swoje umiejętności pod okiem specjalistów z różnych dziedzin. Wzięły udział m.in. w warsztatach z choreografem Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI, warsztatach kreatywnej obróbki drewna i metalu czy programowaniu robotów Photon. Uczestnicy tworzyli obrazy przy pomocy długopisów 3D, wzięli udział w zajęciach realizowanych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości i warsztatach robotycznych przygotowanych przez Ligę robotów.