ORPEG świętuje 50. urodziny! Uroczystości jubileuszowe z udziałem wiceministra Dariusza Piontkowskiego
29.06.2023
Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski uczestniczył w jubileuszu 50-lecia Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą. W ramach wydarzeń rocznicowych zorganizowano konferencję dla nauczycieli kierowanych do pracy wśród Polonii i Polaków za granicą. Najbardziej zasłużonych uhonorowano medalami KEN.
Praca dydaktyczna polskich nauczycieli za granicą
Kierowanie nauczycieli do pracy zagranicą to zadanie realizowane przez polski rząd od ponad 30 lat. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą zajmuje się wspomaganiem nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim wśród Polonii i Polaków zamieszkałych zagranicą oraz dzieci pracowników migrujących poprzez kierowanie nauczycieli do pracy wśród środowiska naszych rodaków w różnych zakątkach świata.
Każdego roku ORPEG podsumowuje działania podjęte w tym obszarze. Tegoroczne spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na temat tego, jak najskuteczniej utrzymywać kontakt ze środowiskiem polonijnym. – Cieszę się, że państwo podjęli się tego zadania, bo to nie jest łatwe wyzwanie. Dla części z państwa to jest moment, w którym opuścicie na jakiś czas Ojczyznę, chociaż będziecie dla niej pracowali. Mam nadzieję, że ci, którzy po raz pierwszy tam pojadą, spełnią swoje marzenia, oczekiwania i zauważą, że jest to praca przynosząca satysfakcję – powiedział do uczestników spotkania wiceminister Dariusz Piontkowski.
ORPEG kieruje nauczycieli do następujących krajów: Armenia, Argentyna, Brazylia, Gruzja, Kazachstan, Łotwa, Mołdawia, Rumunia, Turcja, Ukraina i Uzbekistan. W roku szkolnym 2022/2023 ORPEG skierował za granicę 102 nauczycieli z Polski. – Łącznie ponad 100 nauczycieli kierowanych jest do 11 krajów na świecie. Część do Polaków mieszkających na Wschodzie, a część do Polonii w różnych częściach świata. Od niedawna kierujemy nauczycieli do Brazylii i jest tam ich coraz więcej – zaznaczył wiceminister.
Obecność polskich nauczycieli wśród rodaków rozsianych po świecie jest istotna dla podtrzymywania łączności z Polską, zacieśniania relacji i budowania tożsamości narodowej. To również szansa na przypominanie o wspólnych korzeniach.
– Bez was nie byłoby obecności Polaków w polskich i polonijnych środowiskach. To wy jesteście często jedynymi ambasadorami naszego państwa. To wy, poprzez dzieci i młodzież, utrzymujecie kontakt z polskimi rodzinami, przypominacie im o polskich korzeniach, a czasami potraficie wręcz wzbudzić tęsknotę i ten polski element w nich samych, co mam nadzieję, że zaowocuje trwałymi więziami i przyczyni się także do rozwoju naszej Ojczyzny – dodał wiceminister Dariusz Piontkowski.
Medale KEN dla nauczycieli polonijnych
Tegoroczna spotkanie miało wyjątkowo uroczysty charakter, ponieważ Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą świętuje jubileusz 50-lecia. Z tej okazji nauczyciele otrzymali szczególne podziękowania, wyróżnienia za całokształt pracy i zaangażowanie w realizację zadań edukacyjnych, a także za działalność na rzecz szerzenia polskiej kultury i języka polskiego poza granicami Polski.
– Dziękuję za tę misję, którą państwo wykonują. I za to, że chcecie się tego zadania podjąć i w imieniu naszego państwa utrzymywać kontakt z Polakami w różnych częściach świata. A dziś chcielibyśmy podziękować w sposób szczególny, przyznając medale i odznaczenia tym, którzy zasługują na to swoją wieloletnią pracą – powiedział podczas gali wręczenia medali wiceszef MEiN.
50 lat pracy na rzecz oświaty polonijnej – jubileusz Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Poprzez rozwijanie różnych form kształcenia, umożliwia uczniom zdobywanie wiedzy o Polsce oraz doskonalenie umiejętności językowych podczas stałego lub czasowego pobytu w innym kraju. Zachęca polską młodzież do kontaktu z językiem polskim i polską kulturą, uczenia się on-line, kształcenia na odległość, korzystania z oferty dydaktycznej szkół polskich oraz współpracujących z ORPEG nauczycieli i ośrodków polonijnych.
ORPEG prowadzi 74 szkoły polskie przy placówkach dyplomatycznych RP, ulokowane w 36 krajach świata na 4 kontynentach. Szkoły prowadzą nauczanie uzupełniające w zakresie języka polskiego i wiedzy o Polsce dla ponad 16 tys. uczniów.