W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsza w Polsce konferencja integrująca polonijne środowisko naukowe z udziałem wiceministra Wojciecha Murdzka

16.12.2021

W czwartek, 16 grudnia br. Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek wziął udział w otwarciu Konferencji z Polonią. Spotkanie zorganizowała Sieć Badawcza Łukasiewicz w partnerstwie z Fundacją Polonium. Uczestniczyli w nim naukowcy z Łukasiewicza, przedstawiciele biznesu oraz naukowcy polskiego pochodzenia z całego świata. Patronat nad konferencją objął Minister Edukacji i Nauki.

minister Murdzek podczas otwarcia konferencji

Spotkanie z naukowcami polskiego pochodzenia

Wiceminister Wojciech Murdzek podziękował organizatorom za spotkanie. Podkreślił, że społeczeństwa na całym świecie pokładają nadzieję w osiągnięciach nauki. – Wspólnie szukamy dynamicznego, dobrego rozwoju Polski, bezpieczeństwa Polski, ale też udziału naszego kraju w rankingach międzynarodowych. Przez naukę, ale i dobre wykształcenie możemy budować tę pozycję najskuteczniej – mówił Wojciech Murdzek. 

Sekretarz Stanu w MEiN uczestniczył w panelu dyskusyjnym, podczas którego podkreślił, że budowanie silnej pozycji Polski w świecie nauki, w środowisku międzynarodowym powinno być naszym strategicznym celem. Zaznaczył, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla naukowców. 

Podczas spotkania naukowcy z Łukasiewicza prezentowali kompetencje w czterech obszarach badawczych: transformacja cyfrowa, inteligentna i czysta mobilność, zdrowie, zrównoważona gospodarka i energia. W konferencji wzięli udział wybitni naukowcy polskiego pochodzenia z renomowanych ośrodków naukowych i akademickich, m.in. Massachusetts Institute of Technology, University of Maryland, Lam Research czy Moligo Technologies.

Polityka polonijna MEiN 

Wiceminister Wojciech Murdzek zaznaczył, że Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi aktywną politykę polonijną, jest zaangażowane w kreowanie optymalnej polityki stypendialnej adresowanej do studentów i naukowców polskiego pochodzenia. Służą temu programy NAWA, które umożliwiają m.in.: 

  • powrót polskich naukowców pracujących naukowo za granicą do krajowych instytucji badawczych i stworzenie w nich własnych grup projektowych;
  • wyjazdy naukowców do zagranicznych ośrodków naukowych i akademickich;
  • realizowanie staży podoktorskich i badań w polskich uczelniach i instytutach badawczych oraz instytutach naukowych PAN;
  • podjęcie kształcenia w polskich uczelniach przez młode osoby polskiego pochodzenia, w tym również udział w kursach przygotowawczych poprzedzającym studia; 
  • wsparcie obywateli Białorusi polskiego pochodzenia lub posiadających Kartę Polaka;
  • wsparcie nauczania języka polskiego cudzoziemców na kierunkach polonistycznych w Polsce oraz nauczania języka polskiego w zagranicznych ośrodkach akademickich;
  • finansowanie przedsięwzięć budujących jakość nauczania i prestiż języka polskiego jako obcego;  
  • zapewnienie funkcjonowania państwowego systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego. 

Więcej o konferencji
 

{"register":{"columns":[]}}