Pierwszy dzień egzaminu maturalnego – konferencja wiceministra Dariusza Piontkowskiego
04.05.2023
Pierwszy dzień egzaminu maturalnego przebiegł bez większych zakłóceń – poinformował wiceminister Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej. Punktualnie o godz. 9.00 ponad 270 tys. maturzystów z całego kraju przystąpiło do egzaminu z języka polskiego. W kolejnym dniach abiturienci będą mierzyli się z językiem obcym nowożytnym i matematyką.
Egzamin maturalny w 2023 r. był tematem wspólnej konferencji Sekretarza Stanu w MEiN Dariusza Piontkowskiego, Podlaskiej Kurator Oświaty Beaty Pietruszki oraz dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Agnieszki Muzyk.
Sekretarz Stanu w MEiN zaznaczył, że tegoroczna matura jest „szczególna”, gdyż jest przeprowadzona w dwóch formułach: Formule 2015 – dla absolwentów techników i liceów z poprzednich lat oraz w Formule 2023, którą piszą absolwenci czteroletnich liceów.
– To sto kilkanaście tysięcy osób plus kilkadziesiąt tysięcy absolwentów z poprzednich lat. Dodatkowo absolwenci liceum ogólnokształcącego, ale już czteroletniego po szkole podstawowej, zdają po raz pierwszy w nowej formule egzamin maturalny. Dziś z języka polskiego, w kolejnych dniach z kolejnych przedmiotów – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski.
Sekretarz Stanu zwrócił uwagę, że zasady, na jakich się odbywa się egzamin maturalny, uczniowie i nauczyciele znali już wcześniej.
– O tym, jakie były reguły zdawania tego egzaminu, uczniowie, nauczyciele wiedzieli już od wielu lat. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała informatory, na podstawie których nauczyciele mogli zapoznać się z regułami przygotowania i zdawania egzaminu maturalnego i powinni przekazywać to uczniom. Dodatkowo były egzaminy próbne po to, aby uczniowie tak jak i w poprzednich latach mogli zobaczyć, jak wygląda ten egzamin, zobaczyć, jakie są procedury, aby w dniu egzaminu maturalnego spokojnie skupić się na rozwiązywaniu arkuszy zadań, a nie zajmować się samymi procedurami – dodał.
Wiceminister Dariusz Piontkowski poinformował, że matura przebiega spokojnie, a samo przygotowanie egzaminu to ogromne zadanie logistyczne.
– Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej łącznie cały egzamin maturalny to prawie1,5 mln arkuszy, które muszą być dostarczone do poszczególnych szkół. Ta liczba musi być dopasowana do liczby osób, które zadeklarowały chęć zdawania egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów. Każdy z arkuszy ma również swoje wersje dostosowujące ten arkusz do różnego rodzaju specjalnych potrzeb edukacyjnych, stąd są przedmioty, w których jest nawet kilkadziesiąt wersji jednego arkusza maturalnego. Dla dwudziestu kilku przedmiotów, które można zdawać na egzaminie maturalnym, w tym trzech przedmiotów, które zdaje się w wersji podstawowej i jako przedmioty obowiązkowe, łącznie CKE i eksperci musieli przygotować ponad 600 różnych rodzajów arkuszy. I to wszystko musiało być zapakowane, zafoliowane, zabezpieczone tak, aby te arkusze bezpiecznie dotarły do szkół – wskazywał.
Wiceminister poinformował, że rozpoczęty dzisiaj egzamin maturalny w części pisemnej potrwa do 23 maja, a wszyscy uczniowie, którzy zdają egzamin maturalny w tym roku otrzymają wyniki z matur 7 lipca br. Odniósł się także do przedmiotów dodatkowych, które uczniowie mogli wybierać na egzaminie.
– Uczniowie mogą wybrać od jednego do sześciu przedmiotów w części rozszerzonej. Z tego co wiemy, z tych deklaracji, które uczniowie złożyli już kilka miesięcy temu, najbardziej popularna matura jest z języka angielskiego, matematyki i z języka polskiego – zaznaczył. Wiceminister Dariusz Piontkowski dodał, że zdecydowana większość tegorocznych maturzystów zdaje od 2 do 4 przedmiotów dodatkowych.
Tegoroczny egzamin maturalny rozpoczął się egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Sesja egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 23 maja. Terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Z kolei sesja egzaminów ustnych potrwa od 10 do 23 maja, a ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.