Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – zapraszamy do udziału
19.05.2022
Już w najbliższą sobotę, 21 maja odbędzie się największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Zapraszamy dorosłych i dzieci do udziału w 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na odwiedzających czekają fascynujące pokazy, warsztaty, eksperymenty i doświadczenia naukowe. Motywem przewodnim tegorocznego Pikniku Naukowego jest woda i zjawiska z nią związane.
50 wystawców, setki pokazów, warsztatów i eksperymentów
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Wydarzenie po dwóch latach wraca ze stacjonarną edycją. Na odwiedzających czeka 50 wystawców, setki pokazów, warsztatów, eksperymentów, wykładów. Konstruowanie łodzi czy łowienie kostek lodu to tylko wybrane atrakcje.
Piknik obędzie się w sobotę, 21 maja na terenie Centrum Nauki Kopernik. Stanowiska pojawią się przed budynkiem, na wystawach i patio, nad Wisłą, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest woda i zjawiska z nią związane. Podczas przedsięwzięcia swoje osiągnięcia i kulisy codziennej pracy będą prezentowały: instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją oraz koła naukowe.
Inicjatorami i pomysłodawcami wydarzenia są pracownicy Polskiego Radia, w tym obecny dyrektor CNK Robert Firmhofer, oraz prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Od 2008 r. przedsięwzięcie jest organizowane wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Strefa Ministerstwa Edukacji i Nauki
Zapraszamy również do odwiedzenia strefy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczestnicy będą mogli eksperymentować z interaktywnymi eksponatami wystawy „Eksperymentuj!”. Pozwalają one na samodzielne poznawanie praw fizyki i zjawisk przyrodniczych. „Człowiek układanka”, „gdy rządzi przypadek”, „oszukaj swój wzrok”, „sprawdź swoją pamięć, „silny jak serce” – to tylko niektóre z nich. Siedząc na wirującym krześle, zwiedzający będą mogli doświadczyć, jak działa teoria zachowania momentu pędu. Z trójwymiarowego modelu ludzkiego ciała dowiedzą się, jak wyglądają i gdzie są umiejscowione ludzkie narządy.
W strefie MEiN na młodych pasjonatów nauki czekają także warsztaty (archeologiczne, malarskie, zdobienia butelek, budowy latawców), doświadczenia naukowe, zabawy z chemią, fizyką i wodą oraz pokazy naukowe. Atrakcje będą dostępne przez cały czas trwania pikniku.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik został dofinansowany ze środków programu Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki”.
Materiały
Szczegółowy program 25. Pikniku NaukowegoLista wystawców wraz z mapką z zaznaczonymi strefami w języku polskim i ukraińskim