Podpisanie umowy o współpracy w ramach Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki
21.06.2023
W Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyła się uroczystość podpisania umowy o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec nt. współpracy w ramach Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki. W spotkaniu wzięli udział: Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek oraz Sekretarz Stanu w Federalnym Ministerstwie Edukacji i Badań RFN Sabine Döring.
– Podpisana umowa ma już wieloletnią tradycję. Dzisiaj rozszerzamy jej zakres o możliwość finansowania projektów specjalnych. Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki wspiera wszelkie aktywności, które w obszarach związanych z humanistyką, kulturą i socjologią mogą być ważnymi dla obu narodów pracami naukowców na rzecz zacieśniania dobrej współpracy i docierania do prawdy, aby na tej prawdzie budować naszą przyszłość – powiedział podczas spotkania wiceminister Wojciech Murdzek. – Naukowcy obu krajów zdecydowali, że będą pracować nad tymi trudnymi obszarami, związanymi z czasem II wojny światowej, ale również z czasem, który pokazał zmiany bardzo istotne i przełomowe w historii po roku 1989 - dodał.
Współpraca w ramach Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki
Umowa pozwoli na dofinansowanie wspólnych polsko-niemieckich projektów naukowo-badawczych obejmujących dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Dzięki temu będą mogły zostać zrealizowane rozstrzygnięte już konkursy na projekty badawcze: „Kultura pamięci: media – koniunktury. Polska i Niemcy po 1989 roku” oraz „Niemiecka okupacja Polski 1939–1945: polityka – terror – życie codzienne – opór”. Na mocy podpisanej umowy Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki (PNFN) udzieli wsparcia tym projektom.
Na temat kultury pamięci zostanie zrealizowany projekt „Infrastruktury pamięci. Aktanci procesu globalizacji i ich wpływ na niemiecką i polską kulturę pamięci”. Drugi z projektów posłuży natomiast opracowaniu razem z polsko-niemieckim zespołem autorów podręcznika akademickiego na temat niemieckiej okupacji Polski w latach 1939–1945.
Środowisko naukowo-badawcze oby krajów od wielu lat współpracuje w ramach inicjatyw Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki i wnosi istotny wkład w dialog polsko-niemiecki.
Oba państwa rozważają nowe kierunki prac Fundacji, a w szczególności analizę wpływu rosyjskiej agresji w Ukrainie na dotychczasowe relacje i ład w Europie oraz na stosunki polsko-niemieckie. Wspólne poszukiwanie prawdy historycznej wzmocni istniejące dziś powiązania i współpracę pomiędzy obu państwami.
Więcej informacji nt. rozstrzygnięć konkursów znajduje się tutaj.