W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisanie umowy pomiędzy UKSW a DACPOL

06.10.2022

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w podpisaniu umowy między Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego a firmą DACPOL. W ramach realizowanych wspólnie prac badawczych polski przedsiębiorca ma szansę jako pierwszy na świecie wprowadzić na rynek nową klasę induktorów miedzianych.

Minister Czarnek i dwóch mężczyzn w garniturach stoją pod ścianą z napisami UKSW, każdy trzyma otwarty dokument.

Założenia współpracy UKSW i firmy DACPOL

– Gratuluję wielkiego sukcesu. Od uruchomienia laboratorium 3D do podpisania dzisiejszej umowy mija zaledwie kilka miesięcy. To pokazuje, że inwestowanie w naukę jest inwestycją trafioną i szybko się zwraca w sensie badawczo-naukowym – powiedział Minister Edukacji i Nauki. 

Celem umowy zawartej między MCB UKSW a firmą DACPOL jest wykorzystanie nowych stopów miedzi i srebra (Cu-Ag) w postaci proszku do produkcji elementów grzejnych o wysokich wymaganiach związanych z przewodnictwem cieplnym i elektrycznym. Firma jako pierwsza na świecie będzie mogła wprowadzić na rynek produkty o wyższych właściwościach wytrzymałościowych i funkcjonalnych niż dotychczas stosowane. Znajdą one zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym czy elektronicznym.

– Życzyłbym sobie, żeby każde dofinansowanie inwestycji, które jest przekazywane do uczelni, tak szybko przynosiło znakomite efekty. Życzę dobrej współpracy, bo to jest coś, co dopiero się rozpoczyna. Życzę wykorzystania efektów pracy naukowców UKSW na dużą skalę w Polsce, Europie i na świecie – dodał minister.

Pierwsze laboratorium druku 3D w Polsce

Pierwsze w Polsce kompleksowe kaboratorium druku 3D jest odpowiedzią na potrzeby transformacji przemysłowej, w tym zielonej technologii. Pracownie tworzą trzy sekcje: kwantowo-mechanicznego modelowania nowych materiałów, wytwarzania i badania opracowanych rozwiązań oraz opracowywania parametrów druku 3D. 

W laboratorium  będą podejmowane prace związane z wprowadzaniem na rynek nowych materiałów metalicznych bazujących na polskich surowcach (ren, miedź, srebro) oraz optymalizacją parametrów wybranych technologii druku 3D, które umożliwiają wykorzystanie opracowanych materiałów w praktyce przemysłowej.

Laboratorium funkcjonuje w strukturze Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW. Prace badawcze MCB są finansowane w ramach projektu „Nowe polskie materiały metaliczne na potrzeby technologii wytwarzania przyrostowego (druku 3D)”.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}