Podsumowanie drugiej edycji projektu „Zdrowe Życie”
27.11.2023
22 listopada w Belwederze odbyło się posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia poświęcone podsumowaniu dotychczasowych działań w ramach projektu „Zdrowe Życie”. W spotkaniu uczestniczył Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek.
„Zdrowe Życie – wokół profilaktyki zdrowia i zdrowego stylu życia
„Zdrowe Życie” to ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej. Zakłada m.in. bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne w Mobilnych Strefach Zdrowia, promocję programów profilaktycznych oraz szeroką edukację zdrowotną.
Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2022 r. Jego współorganizatorami są: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupa PZU. Patronat honorowy objęła Para Prezydencka.
Akcja jest odpowiedzią na rekomendacje ekspertów prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia podkreślających, że stan zdrowia Polaków po pandemii covid-19 wymaga pilnej poprawy, a zasadniczą potrzebą jest rozpowszechnienie profilaktyki zdrowia.
Główne cele projektu to:
- budowanie świadomości i promowanie profilaktyki zdrowia,
- przeprowadzenie bezpłatnych, specjalistycznych badań i konsultacji w mobilnych strefach zdrowia,
- promocja zdrowego stylu życia i dostępnych programów profilaktycznych,
- wsparcie i pomoc w dbaniu o zdrowie, zwłaszcza po pandemii.
Mobilna Strefa Zdrowia
Jednym z elementów projektu jest Mobilna Strefa Zdrowia. To właśnie tutaj zainteresowani mogli bezpłatnie i bez skierowania korzystać ze specjalistycznych badań i konsultacji medycznych oraz dowiedzieć się na temat programów profilaktycznych i zdrowego stylu życia. W ramach pierwszej edycji strefy odwiedziły 11 polskich miast i miasteczek, łącznie wykonano w nich ponad 34 tys. specjalistycznych badań i konsultacji medycznych. Spośród osób, które w ubiegłym roku skorzystały z badań, średnio co piąta została skierowana na dalszą diagnostykę.
II edycja projektu w liczbach
Podczas drugiej edycji projektu mobilne strefy zawitały do 25 miejscowości. W tej odsłonie organizatorzy rozszerzyli działania skierowane do dzieci i młodzieży, a także otworzyli się na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
W miasteczkach zdrowia można było wykonać m.in. badania USG płuc, EKG, mammografię, spirometrię, pomiar cholesterolu, glukozy i ciśnienia, a także odbyć konsultacje pulmonologiczne, dentystyczne, radiologiczne, internistyczne, dermatologiczne, z fizjoterapeutą i położną.
Łącznie w tym roku wykonano 112 tys. badań i usług medycznych – to trzykrotnie więcej niż w pierwszej edycji. Przeprowadzono m.in. 9 950 analiz składu ciała połączonych z konsultacją dietetyka, 9200 badań ciśnienia tętniczego, 8800 badań poziomu glukozy, 2800 badań cholesterolu, 2200 konsultacji dermatologicznych czy 1860 konsultacji kardiologicznych i 1850 fizjoterapeutycznych.
Mobilna Strefa Zdrowia to również budowanie świadomości zdrowotnej obywateli poprzez informowanie m.in. o programach profilaktycznych. W 2023 roku skorzystało z nich 11,5 tys. osób. Stanowiska sanepidu przyciągnęły 11,1 tys. osób. Odbyło się także 4 570 konsultacji z pracownikami Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Strefa Ministerstwa Edukacji i Nauki
Ministerstwo Edukacji i Nauki ze swoim stoiskiem odwiedziło w tym roku 5 lokalizacji. Były wśród nich:
- Skierniewice (22-23 kwietnia),
- Łęczna (6-7 kwietnia),
- Tomaszów Lubelski (13-14 maja),
- Zamość (20-21 maja),
- Warszawa (7-8 października).
Odwiedzający zapoznali się m.in. z wystawą Naukobus, gdzie za pomocą angażujących i interaktywnych eksponatów mogli samodzielnie eksperymentować. Przestrzeń pozwoliła w praktyczny sposób poznać tajniki różnych dziedzin nauki (m.in. biologii, fizyki).
Na finałowy piknik w Warszawie (PGE Narodowy) dotarliśmy również z projektem Junior-Edu-Żywienie. Nasi goście uczestniczyli w pokazach kulinarnych połączonych z degustacją zdrowych napoi, zabawach i animacjach. Dla dzieci zostały zorganizowane też pomiary masy ciała.
Fot.: Kancelaria Prezydenta RP