W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy naukowcy opracują system chłodzenia oparty na OZE

09.02.2022

Polscy naukowcy opracowują system chłodzenia oparty na nowatorskich czynnikach chłodniczych i innowacyjnym systemie magazynowania energii. Prace nad projektem COOLSPACES 4 LIFE odbywają się na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Uczestniczą w nich partnerzy z Polski i Hiszpanii, m.in. z Uniwersytetu w Almerii.

Grafika z symbolem lupy, dwójką naukowców w tle i tekstem: "Polscy naukowcy opracują system chłodzenia oparty na OZE"

Projekt COOLSPACES 4 LIFE

Polscy naukowy opracują system chłodniczy oparty na odnawialnych źródłach energii i technologiach magazynowania energii. W zespole znaleźli się badacze z Politechniki Wrocławskiej – Bartosz Gil, Beata Sternal-Toś, Małgorzata Bąk, Jerzy Rzęchowski, Piotr Drupka, Agnieszka Wilczyńska, Katarzyna Zacharzewska, Sabina Rosiek-Pawłowska.

Naukowcy będą współpracowali z partnerami z Polski i Hiszpanii, w tym z naukowcami z hiszpańskiego Uniwersytetu w Almerii i Solar Energy Research Center, pracownikami PROZON Fundacji Ochrony Klimatu, a także hiszpańskim partnerem przemysłowym Hedera Helix Ingenieria y Biotecnologia.

Zespół będzie realizował projekt COOLSPACES 4 LIFE. Jego celem jest zaprojektowanie, zmontowanie i przetestowanie pilotażowego systemu alternatywnego chłodzenia. Będzie on składał się z urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW zasilanego energią odnawialną i połączonego z magazynem energii oraz inteligentnym systemem sterowania. System wykorzysta odpadowe czynniki chłodnicze odzyskiwane z utylizowanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Projekt potrwa pięć lat. Prace zostaną sfinansowane przez Komisję Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Odpowiedź na zmiany klimatu i globalne ocieplenie 

Projekt jest odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie energii wynikające z konieczności chłodzenia mieszkań, domów i budynków komercyjnych. W ciągu ostatnich 25 lat związane z tym zużycie energii wzrosło ponad trzykrotnie. Trend będzie postępował wraz ze wzrostem temperatur z powodu ocieplania się klimatu. 

Jak przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), do roku 2050 zużycie energii na chłodzenie budynków będzie stanowiło 16 proc. całego zapotrzebowania na energię elektryczną. Tym samym w momentach szczytowych obciążeń (upalne lato) zwiększy się ryzyko niedoborów energii. 

Po zakończeniu projektu planowana jest komercjalizacja opracowanych rozwiązań i urządzeń, aby mogły z nich korzystać inne budynki użyteczności publicznej.

{"register":{"columns":[]}}