W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy naukowcy w gronie laureatów Starting Grant

17.01.2022

Ośmioro polskich naukowców znalazło się w gronie laureatów Starting Grant 2021. To prestiżowe granty przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) na realizację nowatorskich pomysłów z różnych dziedzin nauki. Serdecznie gratulujemy!

Plansza dotycząca polskich naukowców, którzy otrzymali granty

Laureaci Starting Grant 2021 

W gronie 397 laureatów Starting Grant 2021 znalazło się ośmioro naukowców z Polski. To rekordowa liczba grantów dla polskich badaczy. W poprzednich latach ERC przyznała 27 grantów naukowcom afiliowanym w polskich ośrodkach.

Wśród wyróżnionych jest dr hab. Michał Tomza z Uniwersytetu Warszawskiego. Badacz w swoim projekcie skupi się na zrozumieniu i wykorzystaniu rosnącej złożoności ultrazimnych cząsteczek wieloatomowych w badaniu podstaw chemii i fizyki. Starting Grant otrzymała także dr Dorota Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego. Badaczka będzie pracowała nad stworzeniem nowej metody wykrywania pozasłonecznych układów planetarnych. Z kolei dr Paweł Nowakowski z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert z dziedziny historii starożytnej i epigrafiki epoki późnego antyku, zrealizuje projekt „Masters of the stone: The stonecutters' workshops and the rise of the late antique epigraphical cultures (third-fifth century AD)”.

Laureatką Starting Grant 2021 jest także dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badaczka zrealizuje projekt „Alternative gene ends: the crosstalk of RNA cleavage and transcription termination”. Grantem ERC zostali uhonorowani także dr Karolina Ćwiek-Rogalska z Instytutu Slawistyki PAN, która przeprowadzi badania „Recycling the German Ghosts. Resettlement Cultures in Poland, Czechia and Slovakia after 1945”, a także  dr Piotr Dworczak z Fundacji Adeptów i Miłośników Ekonomii (FAME). Badacz realizuje projekt „Inequality-aware Market Design”.

Wśród wyróżnionych grantem ERC jest dwóch badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr Krzysztof Szade zrealizuje projekt „What does your blood remember? The memory of hematopoietic stem cells”. Natomiast dr Szymon Chorąży w swoim projekcie będzie poszukiwał nowej generacji wielofunkcyjnych materiałów molekularnych, których właściwości optyczne, w tym fotoluminescencja oraz kołowo spolaryzowana luminescencja, będą przełączane za pomocą szeregu bodźców fizycznych – pola magnetycznego, pola elektrycznego oraz promieniowania elektromagnetycznego (światła).

Starting Grant

Starting Grant mogą otrzymać naukowcy, którzy posiadają od 2 do 7 lat doświadczenia po uzyskaniu stopnia doktora. Projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin wiedzy. Czas realizacji nie może przekroczyć 5 lat, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 1,5 mln euro. Budżet może zostać zwiększony w określonych przypadkach. 

Za przebieg projektu odpowiedzialny jest lider stworzonego przez siebie zespołu badawczego. Zarówno lider, jak i członkowie zespołu mogą pochodzić z dowolnego kraju świata. Projekt wykonywany jest w wybranej przez lidera instytucji goszczącej (może to być instytucja macierzysta), która jednak musi znajdować się w kraju członkowskim UE lub stowarzyszonym z programem Horyzont Europa.

W tej edycji Starting Grant do ERC wpłynęło ponad 4000 wniosków. Sfinansowanych zostanie 397 projektów z 22 krajów Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych. 
Lista wszystkich nagrodzonych projektów 

Lista laureatów z Polski w poprzednich edycjach
 

{"register":{"columns":[]}}