Polska i Włochy wobec kryzysów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia – konferencja z udziałem szefa MEiN
07.06.2022
W konferencji „Polska i Włochy wobec kryzysów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia – praktyka i doświadczenia” wzięli udział: Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos oraz naukowcy z Polski i Włoch.
W swoim wystąpieniu minister Przemysław Czarnek nawiązywał do powstania oraz roli Agencji Badań Medycznych. Podkreślał, że jej celem jest wsparcie sektora biomedycznego w zakresie finansowania badań naukowych i prac rozwojowych: – Powstanie Agencji Badań Medycznych to jest ten moment, w którym zaczynamy systematyzować i uaktywniać te badania.
Szef MEiN wyraził nadzieję, że podpisane podczas oficjalnej wizyty w Republice Włoskiej deklaracje o współpracy pomiędzy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Rzymskim „La Sapienza” oraz Agencją Badań Medycznych, a także Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Polikliniką Gemelli przyczynią się do rozwoju nowych terapii i nowych technologii. Zdaniem ministra Przemysława Czarnka zacieśnieniu wzajemnej współpracy będzie służyła także międzynarodowa konferencja naukowa, która zostanie zorganizowana w grudniu w Lublinie. Jej tematem przewodnim będą nowe terapie związane z leczeniem nowotworów.
Minister Edukacji i Nauki w swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał, że celem współpracy naukowej i akademickiej w dziedzinie medycyny jest przede wszystkim dobro pacjenta: – Pacjent jest w obiektywie naszych zainteresowań. Wszystko, co robimy, jest dla pacjenta, dla ludzi chorych, dla których poszukujemy nowych rozwiązań i nowych terapii. Temu służą badania medyczne.
Agencja Badan Medycznych
Agencja Badań Medycznych (ABM) jest odpowiedzialna za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Celem działalności ABM jest budowa innowacyjnego systemu opieki zdrowotnej. Agencja Badań Medycznych została powołana, aby wpierać sektor biomedyczny w zakresie finansowania badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz wzmacniać krajowy potencjał realizacji niekomercyjnych badań klinicznych.