Polska została pełnym członkiem Euro-Argo ERIC
14.06.2023
8 czerwca br., dzięki wspólnym wysiłkom Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) oraz polskiego środowiska badaczy mórz i oceanów, Polska została pełnym członkiem konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-Argo (Euro-Argo ERIC).
Polska od 2014 r. brała udział w pracach Euro-Argo ERIC jako obserwator. Finansowanie polskiego udziału jest zapewniane przez MEiN w ramach programu „Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej”.
Na poziomie naukowym Polska jest reprezentowana w Euro-Argo ERIC przez konsorcjum Argo-Polska, w którego skład wchodzą:
- Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – koordynator;
- Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk;
- Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
Euro-Argo ERIC to europejska infrastruktura badawcza powołana do życia w 2014 r., w której skład obecnie wchodzi 12 krajów europejskich. Stanowi ona wkład w program Argo – globalny system obserwacji oceanów składający się z około 4 tys. niezależnych sond, które na bieżąco dokonują pomiarów temperatury i zasolenia mórz i oceanów, pozwalając lepiej zrozumieć ocean i jego rolę w systemie klimatycznym Ziemi oraz przewidywać jego przyszłą aktywność. Dane z sieci ARGO stanowią istotne uzupełnienie obserwacji dokonywanych przy użyciu systemów satelitarnych. Monitorowanie oceanów, szczególnie pod kątem zmian klimatycznych, jest bardzo ważne dla gospodarki, zwłaszcza wobec przyspieszających zmian klimatycznych, objawiających się m.in. gwałtownym topnieniem arktycznego lodu i ich wpływu na cały ziemski ekosystem.
Więcej informacji na ten temat Euro-Argo ERIC jest dostępnych na stronie www.euro-argo.eu