W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc dzieciom i młodzieży – projekt „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży”

17.06.2024

Podsekretarz Stanu Paulina Piechna-Więckiewicz wzięła udział w konferencji „Fale Wsparcia; Niesiemy Pomoc Innym”. Na konferencji zainagurowany został projekt pn. „Niebieskiej Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży”, którego celem jest poprawa dostępu do wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Grupa osób stoi na scenie ozdobionej biało-niebieskimi kwiatami i pozuje do zdjęcia. Większość osób ma przypiętych do piersi biało-niebieski kotylion. Wiceminister stoi pośrodku zgromadzonych osób i trzyma wielką planszę z podpisaną przez wszystkich zgromadzonych deklaracją wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jedna kobieta w ręku trzyma podpisaną niebieską skrzyneczkę. Za plecami osób na scenie zwisa niebieska kurtyna i ekran projektora z nazwą projektu.

„Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i młodzieży" to inicjatywa wsparcia zdrowia psychicznego skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych na Mazowszu. Poprzez skrzyneczki uczniowie mogą zgłaszać problemy związane ze zdrowiem psychicznym lub różnego rodzaju incydenty. To przestrzeń, gdzie każdy uczeń może anonimowo wyrazić swoje obawy, problemy, prosić o pomoc lub wskazać, że ktoś potrzebuje pomocy.

Dbanie o zdrowie psychiczne młodych ludzi to nasz wspólny obowiązek. Relacje wewnątrz społeczności są niezwykle ważne, szczególnie w czasach, gdy w przestrzeni publicznej pojawia się tak wiele hejtu i nienawiści. Apeluję, abyśmy wzajemnie troszczyli się o siebie. Obojętność i brak działania może kosztować czyjeś zdrowie

– mówiła wiceminister.

Celem projektu „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży” jest poprawa dostępu do wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. W ramach projektu w szkołach umieszczane są specjalne niebieskie skrzynki, do których uczniowie mogą anonimowo wrzucać wiadomości z prośbą o pomoc lub informować o problemach, zarówno swoich, jak i tych zauważonych u rówieśników. Inicjatywa zapewnia młodzieży bezpieczne miejsce do wyrażania swoich obaw i problemów, zwiększa świadomość na temat zdrowia psychicznego i edukuje zarówno uczniów, jak i kadrę pedagogiczną.

W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Biura Rzeczniczka Praw Dziecka oraz fundacji GrowSpace, OFF School, Dajemy Dzieciom Siłę i Girls Future Ready.

Projekt realizowany jest przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego i władze województwa mazowieckiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}