Posiedzenie Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego z udziałem ministra Przemysława Czarnka
09.06.2022
Szef MEiN uczestniczył w posiedzeniu plenarnym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Spotkanie było okazją do dyskusji na temat zagadnień dotyczących obszaru nauki i szkolnictwa oraz nakreślenia szerszych ram współdziałania Ministerstwa Edukacji i Nauki z RGNiSW.
Podczas spotkania rozmawiano na temat kluczowych wyzwań dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego oraz planowanych zmianach legislacyjnych. Poruszono temat wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe, w tym w zakresie płac oraz wsparcia studentów i doktorantów.
– Nie mam najmniejszej wątpliwości, że największym problemem przed, jakim stanie ministerstwo, to będą finanse naszych uczelni w związku z inflacją, kosztami utrzymania uczelni i wszystkim, co się wiąże z tym, co dzisiaj widzimy na zewnątrz, a nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć – mówił szef MEiN.
Minister Przemysław Czarnek zapowiedział także podwyżkę płac dla pracowników uczelni: – Mam nadzieję, że podwyżka, która dotyczy nauczycieli akademickich, będzie zwiększona jeszcze o dodatkowe punkty procentowe i będzie obejmowała również pracowników nienaukowych, czyli m.in. administrację.
Minister Edukacji i Nauki poruszył kwestie związane z ewaluacją uczelni i punktacją czasopism: – Myślimy nad nowym sposobem ewaluacji, bo ta, która została zaproponowana przez moich poprzedników, nie sprawdziła się. Nie można w ten sposób oceniać uczelni – podkreślił.
Jednym z tematów dyskusji było także znaczenie polskich instytucji w europejskim systemie nauki i szkolnictwa wyższego oraz aktywność resortu w europejskich pracach nad reformą sposobu oceny badań naukowych, projektów badawczych oraz instytucji naukowych.
Podczas spotkania Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej poinformował o nowych programach grantowych FNP, a przedstawiciele Parlamentu Studentów RP i Krajowej Reprezentacji Doktorantów zainicjowali debatę o możliwości krótkoterminowych wyjazdów zagranicznych jako jednego z wymiarów mobilności akademickiej.
Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest instytucją przedstawicielską środowiska akademickiego w Polsce. Współpracuje z krajowymi, zagranicznymi oraz międzynarodowymi organizacjami działającymi w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.
W skład RGNiSW wchodzą przedstawiciele: nauczycieli akademickich, Polskiej Akademii Nauk, związków zawodowych, uczelni niepublicznych, instytutów badawczych i państwowych instytutów badawczych, Sieci Badawczej Łukasiewicz, a także Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
Organy władzy publicznej zasięgają opinii Rady w sprawach:
- zasad działania i kierunków rozwoju systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zarządzania uczelniami oraz w sprawach studentów, doktorantów i kadry naukowej;
- projektu budżetu państwa w części dotyczącej szkolnictwa wyższego i nauki;
- projektów aktów prawnych dotyczących systemu szkolnictwa wyższego i nauki.