Posiedzenie Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Berlinie z udziałem wiceministra Macieja Kopcia
14.02.2019
Rozpoczęło się XXVIII Posiedzenie Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM ). W dwudniowych obradach (14-15 lutego br.) uczestniczy Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć. Jednym z najważniejszych punktów spotkania w stolicy Niemiec będzie wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży.
Podczas sesji otwierającej posiedzenie wiceminister edukacji podkreślił znaczenie wymiany młodzieży w budowaniu partnerskich stosunków między narodami: - Udział młodych ludzi w międzynarodowej wymianie młodzieży pozwala na doskonalenie i rozwój kompetencji miękkich, a ponadto przyczynia się do budowania partnerskich relacji między narodami.
Podsekretarz Stanu w MEN zaznaczył ponadto, że współpraca młodzieży jest ważnym elementem edukacji historycznej. - Dla mnie jako historyka niezmiernie istotnym jest zaangażowanie PNWM w działania na rzecz edukacji historycznej, a jako wiceministra edukacji narodowej również w nauczanie języka kraju sąsiada, szczególnie języka polskiego w Niemczech – zaznaczył wiceminister Maciej Kopeć.
Podczas dwudniowych obrad Rada PNWM podsumuje działalność za rok 2018 i rozpatrzy sprawozdanie finansowe za rok 2017 i ewentualnie udzieli Zarządowi absolutorium. Ważnym punktem sesji będzie ustalenie plany pracy oraz budżetu na rok 2019.
Rada zastanowi się również nad nową propozycją tematu przewodniego na kolejną, trzyletnią, edycję konkursu o nagrodę PNWM. W latach 2017-2019 przedsięwzięcie przebiegało pod hasłem: „Razem w Europie. Jeden cel”. Nagrody PNWM w obecnej edycji konkursu zostaną wręczone pierwszego dnia obrad. Wyróżnienia będą przyznane w dwóch kategoriach: wymiana szkolna i wymiana pozaszkolna.
Rada PNWM składa się z 22 członków (11 polskich i 11 niemieckich. Jest najwyższym organem Organizacji PNWM, która została utworzona przez rządy Polski i Niemiec w drodze zawarcia umowy międzyrządowej, podpisanej w Bonn 17 czerwca 1991 r.