Powtórne testy przesiewowe dla nauczycieli szkół podstawowych
05.02.2021
Już od niedzieli, 7 lutego 2021 r. rusza kolejna ogólnopolska akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Badaniem będą objęci nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy byli już testowani w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymali wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu. Testowanie obejmie również nauczycieli przedszkoli. Akcja zakończy się 19 lutego.
Testowanie nauczycieli w szkołach podstawowych i specjalnych
Już od niedzieli, 7 lutego 2021 r. rozpoczną się powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych. Obejmie ona te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu. Osoby, które chorowały na COVID-19, tzw. ozdrowieńcy oraz pozostały personel szkoły nie będą uczestniczyli w badaniu. Akcja testowania nauczycieli szkół potrwa do 12 lutego 2021 r.
Testowanie nauczycieli przedszkoli
W kolejnym tygodniu, od niedzieli, 14 lutego 2021 r. rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Badanie nie obejmuje pracowników pomocniczych np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne szkoły, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola. Testowanie potrwa do 19 lutego 2021 r.
Badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.
Kwestie organizacyjne
Zgłoszenie chęci badania, złożenie oświadczenia, powiadomienie o terminie i miejscu badania, wystawienie skierowania, będą podobne do przyjętych w I fazie testowania, która odbyła się w styczniu.
Przypominamy: za pośrednictwem kuratoriów oświaty i stacji sanitarno-epidemiologicznych trwa zbieranie informacji o zapotrzebowaniu na testy. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne otrzymują listy imienne od szkół i przedszkoli oraz załączone oświadczenia wypełnione przez zainteresowanych badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na zgody na badanie. Każdy nauczyciel, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Badania są dobrowolne i bezpłatne.
Gdzie zrobić test?
Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli opublikowane zostaną na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Wynik badania
Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.
Pozytywny test, co dalej?
Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.
Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki