Poznaj Puszczę Białowieską
22.03.2021
Kto jest królem puszczy białowieskiej? Jakie są warstwy lasu? Ile rysi żyje w puszczy? Jaka jest jej historia? Na te i inne pytania odpowiedź poznają uczestnicy konkursów organizowanych przez portal puszcza.tv. Inicjatywa skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, szkół leśnych i nauczycieli. Zachęcamy do udziału!
Udział w konkursach w praktyczny sposób pozwoli uczniom, nauczycielom, a także rodzicom na lepsze poznanie walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Przedsięwzięcie to jest uzupełnieniem programu nauczania przedmiotu przyroda, geografia i biologia.
Zaplanowano 14 konkursów skierowanych do czterech grup adresatów:
- uczniowie szkół podstawowych z całej Polski,
- uczniowie szkół z terenów powiatów, na których znajduje się Puszcza Białowieska,
- nauczyciele z całej polski,
- uczniowie szkół leśnych.
Pierwsza grupa
– uczniowie szkół podstawowych z całej Polski.
Tematyka konkursów:
- „Cała Polska parkiem białowieskim w fotografii” – wykonanie fotografii na terenie Polski fauny lub flory, która występuje także w Białowieskim Parku Narodowym.
- „Warstwy lasu na plakacie Puszczy Białowieskiej” – wykonanie plakatu prezentującego rośliny tworzące warstwy lasu na przykładzie Puszczy Białowieskiej.
- „Prastara puszcza i oddziaływanie człowieka i zjawisk pogodowych” – wykonanie prezentacji na temat oddziaływania człowieka i zjawisk pogodowych na Puszczę Białowieską.
- „Zakochaj się w puszczy” – napisanie opowiadania lub artykułu o krajobrazie, formach przyrodniczych, faunie i architekturze występujących na terenie Puszczy Białowieskiej.
Druga grupa
– uczniowie szkół podstawowych z terenów powiatów, na których znajduje się Puszcza Białowieska i powiatów okalających, tj. hajnowskiego, bielskiego, siemiatyckiego, bialskiego, białostockiego, wysokomazowieckiego oraz z terenu Miasta Białystok.
Tematyka konkursów:
- „Zapadło mi w pamięci” – narysowanie lub namalowanie obrazu Puszczy Białowieskiej.
- „Moje zdjęcie w mojej puszczy” – wykonanie fotografii w Białowieskim Parku Narodowym.
- „Puszcza domem…” – napisanie opowiadania lub artykułu o gatunkach zwierząt występujących w Puszczy Białowieskiej.
- „Ryś – kot z Białowieży” – wykonanie prezentacji na temat populacji rysi w Puszczy Białowieskiej.
Trzecia grupa
– nauczyciele szkół podstawowych z całej Polski.
Tematyka konkursów:
- „Przyroda na zdalnym” - opracowanie scenariusza zdalnych zajęć lekcyjnych z zakresu szeroko pojętej ekologii i klimatu na przykładzie ochrony przyrody i dziedzictwa naturalnego Puszczy Białowieskiej.
- „Przyroda z rodzicem w terenie” - opracowanie scenariusza zdalnych zajęć terenowych z pomocą rodzica, z zakresu szeroko pojętej ekologii i klimatu na przykładzie ochrony przyrody i dziedzictwa naturalnego Puszczy Białowieskiej.
Czwarta grupa
– uczniowie szkół leśnych prowadzonych przez ministra właściwego ds. środowiska.
Tematyka konkursów:
- „Król Puszczy Białowieskiej” – wykonanie prezentacji na temat populacji żubrów w Puszczy Białowieskiej.
- „Turystyka w Białowieskim Parku Narodowym” – wykonanie prezentacji na temat uprawiania turystyki w Białowieskim Parku Narodowym.
- „Puszcza Białowieska w wydawnictwach” – wykonanie prezentacji na temat wydawnictw promujących walory przyrodnicze Puszczy Białowieskiej.
- „Leśnik to gospodarz Puszczy Białowieskiej” – napisanie rozprawki pt. „Leśnik to gospodarz Puszczy Białowieskiej”.
Na portalu puszcza.tv, w zakładce „KONKURSY” znajdują się regulaminy konkursów i elektroniczny formularz do zgłoszeń.
Organizatorem konkursów jest portal puszcza.tv. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Klimatu i Środowiska, a projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Portal puszcza.tv
Portal puszcza.tv jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na centralną bazę wiedzy o walorach przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. To kompendium wiedzy zarówno dla miłośników fauny i flory Białowieskiego Parku Narodowego, ale także dla osób poszukujących informacji w tej dziedzinie.
Pomysłodawcą projektu puszcza.tv są działacze społeczni skupieni wokół Fundacji Niezależne Media – jako organizacji pożytku publicznego. Są to nauczyciele, leśnicy, artyści oraz miłośnicy turystyki pieszo-rowerowej w Puszczy Białowieskiej.
Więcej informacji na stronie www.puszcza.tv