W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Horyzont Europa”

13.05.2021

W Dzienniku Urzędowym UE zostały opublikowane dokumenty powołujące nowy program finansujący badania naukowe i innowacje „Horyzont Europa”. To zwieńczenie negocjacji, które trwały od lipca 2018 r. „Horyzont Europa” jest dziewiątym w historii programem ramowym UE z rekordowym budżetem ponad 95 mld euro. Program to szansa na sfinansowanie ambitnych projektów, a także na włączenie polskich podmiotów w poszukiwanie nowych rozwiązań, często o przełomowym charakterze.

Grafika w kolorze szarym z jasnymi akcentami. Imitacja wystawy technologicznej. Po lewej stronie napis Program Horyzont Europa. W centralnej części grafiki robot.

Struktura programu 

Struktura programu „Horyzont Europa” jest oparta na trzech filarach wspierających szerokie spektrum działań obejmujących cały cykl badań i innowacji.

1. Doskonała baza naukowa

Filar będzie skoncentrowany na działaniach wspierających doskonałość naukową 
oraz umiędzynarodowienie nauki. Cele te będą osiągane przez następujące instrumenty:

  • granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC),
  • działania Maria Skłodowska-Curie (granty mobilnościowe),
  • infrastruktury badawcze;

2.    Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa
Filar będzie poświęcony wykorzystywaniu nauki do rozwiązywania najważniejszych wyzwań społecznych i gospodarczych. Obejmuje następujące klastry:

  • zdrowie,
  • kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne,
  • bezpieczeństwo cywilne na rzecz społeczeństwa,
  • technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna, 
  • klimat, energetyka i mobilność,
  • żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko

oraz niejądrowe działania bezpośrednie Wspólnego Centrum Badawczego (JRC);

3.    Innowacyjna Europa
Filar będzie wspierał najbardziej innowacyjne europejskie pomysły i MŚP, w tym start-upy w ramach następujących komponentów:

  • Europejska Rada ds. Innowacji,
  • europejskie ekosystemy innowacji,
  • Europejski Instytut Innowacji i Technologii – działania prowadzone w ramach Wspólnot Wiedzy i Innowacji.

Dodatkowymi obszarami programu są: 

  • poszerzanie uczestnictwa i wzmacnianie europejskiej przestrzeni badawczej,
  • zreformowanie i usprawnienie europejskiego systemu badań naukowych i innowacji.

Kryteria oceny wniosków 

Wiodącymi kryteriami oceny wniosków w programie ramowym są: doskonałość naukowa, wpływ/oddziaływanie oraz jakość i efektywność realizacji. W wyniku negocjacji do „Horyzontu Europa” udało się ponadto wprowadzić kryterium „różnorodności geograficznej” (geographical diversity) jako szczegółowego kryterium ewaluacji. 

Nowe elementy programu

Nowymi elementami programu w stosunku do poprzednich edycji są m.in.: zwiększony nacisk na oddziaływanie (impact), misje, a także odnowione podejście do partnerstw w obszarze badań naukowych i innowacji. W wyniku starań m.in. ze strony Polski wzmocnione podejście będzie obrane także wobec działań na rzecz upowszechniania doskonałości i podwyższania obecności w projektach ramowych partnerów z dotychczas słabiej reprezentowanych państw członkowskich. Odzwierciedla to wysoki budżet na tego typu działania – co najmniej 3,3% całości środków programu. Warto przy tym podkreślić, że wspieranie udziału wszystkich państw członkowskich stanowi jeden z celów szczegółowych programu „Horyzont Europa”. Będzie on gruntownie monitorowany i analizowany przez KE. 

Działania „Horyzontu Europa” mają wielką szansę przyczynić  się do zwiększenia atrakcyjności europejskiej przestrzeni badawczej, a także opartego na doskonałości wzmocnionego udziału wszystkich państw członkowskich, w tym państw członkowskich osiągających słabsze wyniki w tym zakresie. 

„Horyzont Europa” szansą na rozwój polskiej nauki i innowacyjności  

„Horyzont Europa” to ogromna szansa dla polskiej nauki i innowacyjności. Polska liczy, że dzięki programowi polscy naukowcy, przedsiębiorcy i innowatorzy zyskają dodatkowe wsparcie na rzecz rozwijania kompetencji w zakresie budowania współpracy między partnerami (tworzenie tzw. collaborative links), która jest nieodzownym elementem sukcesu.

Jak podkreślił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji inaugurującej w Polsce program „Horyzont Europa”, celem i ambicją Polski jest osiągnięcie na koniec programu przez nasz kraj udziału w projektach finansowanych z „Horyzontu Europa” co najmniej na poziomie ok. 3% jego budżetu. – Chcę przy tej okazji bardzo mocno podkreślić, że gdybyśmy sprostali temu wyzwaniu, każdego roku do polskich naukowców trafiałyby dodatkowe środki porównywalne z budżetem całego Narodowego Centrum Nauki. Dlatego „Horyzont Europa” to bardzo istotny, dodatkowy impuls rozwojowy krajowych organizacji badawczych” – wskazał szef MEiN. 

Krajowe wsparcie 

Na ofertę krajowego wsparcia udziału polskich podmiotów w programie ramowym składają się m.in. następujące instrumenty:

  • realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki schemat „Granty na Granty” dla naukowców oraz bliźniaczy program „Eurogranty” dla firm wdrażany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości,
  • program projektów międzynarodowych współfinansowanych, w ramach którego Ministerstwo Edukacji i Nauki dofinansowuje koszty własne organizacji badawczych w projektach programu ramowego wymagających wniesienia takiego wkładu,
  • „Pieczęć doskonałości” (Seal of Excellence) umożliwiająca finansowanie z budżetu krajowego doskonałych polskich projektów, które nie uzyskały finansowania w programie ramowym z powodu ograniczeń budżetowych,
  • „PAKT” (Premia dla Aktywnych) – system premiowania najlepszych naukowców aktywnych w projektach „Horyzontu Europa”,
  • bezpłatne wsparcie dla polskich jednostek oferowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE wchodzący w skład NCBR, sieć regionalnych biur działających przy największych polskich uczelniach, a także agendę NCBR w Brukseli, tj. biuro Business and Science Poland (BSP),
  • szczególne wsparcie dla rozwoju infrastruktury badawczej w synergii z instrumentami polityki spójności oraz w ramach działań zaplanowanych w Krajowym Planie Odbudowy,
  • doktoraty wdrożeniowe będące pomostem łączącym świat nauki i biznesu. 

Program ramowy „Horyzont Europa” to szansa, aby polscy naukowcy, przedsiębiorcy, innowatorzy stali się częścią globalnego łańcucha wymiany doświadczeń i innowacji, które są odpowiedzią na aktualne wyzwania społeczno-gospodarze Polski i całej Europy.

{"register":{"columns":[]}}