W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program NATO SCIENCE FOR PEACE AND SECURITY (SPS)

Celem programu jest wspieranie rozwoju bezpieczeństwa, stabilności i solidarności między zaangażowanymi państwami, poprzez współpracę w obszarze nauki i techniki.


Aktualności

Przypominamy o zawieszeniu współpracy w ramach Rady NATO-Rosja (http://www.nato-russia-council.info/en/articles/20140327-announcement; http://www.nato.int/cps/en/natolive/topics_50091.htm) - nie są inicjowane nowe projekty NATO w tej formule. Zachęcamy do ubiegania się o wsparcie NATO na współpracę z innymi partnerami Sojuszu (http://www.nato.int/cps/en/natohq/51288.htm).

Uprzejmie informujemy, że środki finansowe przyznawane przez NATO na nowe projekty będą przewidywały konieczność opłacenia podatku VAT - środki na opłacenie podatku będą zatem uwzględniane w kwotach przyznawanych jednostkom naukowym.

Program SPS – zakres współpracy

Program NATO "Science for Peace and Security (SPS)" wspiera rozwój i bezpieczeństwo, stabilność i solidarność między zaangażowanymi państwami, poprzez współpracę w obszarze nauki i techniki. Program SPS przewiduje koordynowanie i finansowanie międzynarodowej współpracy naukowej realizowanej między uczonymi z państw członkowskich NATO oraz z państw partnerskich.

Do państw partnerskich należą:

Afganistan, Algieria, Armenia, Australia, Austria, Azerbejdżan, Bahrajn, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, była jugosłowiańska republika Macedonii, Czarnogóra, Egipt, Finlandia, Gruzja, Irak, Irlandia, Izrael, Japonia, Jordania, Katar, Kazachstan, Korea Południowa, Kuwejt, Kirgistan, Malta, Maroko, Mauretania, Mołdawia, Mongolia, Nowa Zelandia, Pakistan, Rosja (zawieszono współpracę w ramach Rady NATO-Rosja), Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Tadżykistan, Tunezja, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Organizacja

Program SPS jest zarządzany przez komitet NATO „Political And Partnerships Committee”, w którym zasiadają przedstawiciele wszystkich państw zaangażowanych we współpracę.

Ocena wniosków zgłaszanych do programu SPS dokonywana jest przez powołane w tym celu gremium NATO - Independent Scientific Evaluation Group (ISEG).

Priorytety programu SPS

Współpraca w ramach programu SPS koncentruje się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem. Informacje na temat priorytetowych tematów badawczych zostały opublikowane na stronie internetowej programu SPS.

Szczególne znaczenie mają projekty bezpośrednio wspierające operacje i misje NATO oraz inicjatywy mające przeciwdziałać zagrożeniu terrorystycznemu, zagrożeniom związanym z wykorzystaniem broni chemicznej, biologicznej, radiologicznej lub jądrowej oraz innym zagrożeniom bezpieczeństwa (w tym zagrożeniom związanym z bezpieczeństwem systemów informatycznych oraz środowiskiem naturalnym).

Działania SPS finansowane ze środków NATO

NATO przyznaje środki na finansowanie warsztatów, szkoleń i projektów badawczych. Szczegółowe informacje na temat ww. form finansowania zawiera strona internetowa programu SPS.

Wnioski o przyznanie środków finansowych są przyjmowane przez nw. komórkę organizacyjną NATO:

SPS Programme
Emerging Security Challenges Division (ESCD)
NATO HQ
Bd Leopold III
B-1110 Brussels
Belgium
Fax: +32 2 707 4232
Email: sps.info@hq.nato.int

Wnioski o przyznanie środków finansowych NATO powinny być kierowane na adres:
sps.applications@hq.nato.int

Terminy składania wniosków są dostępne na portalu programu NATO SPS.

Ocena wniosków może trwać do 9 miesięcy.

Polskie jednostki naukowe realizujące projekty finansowane ze środków NATO mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodnie z zasadami dotyczącymi projektów międzynarodowych współfinansowanych. Informacje na ten temat zawiera strona internetowa: https://www.gov.pl/web/nauka/projekty-miedzynarodowe-wspolfinansowane-informacje (w części "Projekty międzynarodowe współfinansowane").

Działania programu NATO SPS finansowane ze środków zainteresowanych państw

Państwa członkowskie NATO i państwa partnerskie mogą inicjować dodatkowe działania, mieszczące się w zakresie tematycznym programu SPS. Warunkiem zatwierdzenia tego typu działań jest uzyskanie zainteresowania proponowaną inicjatywą ze strony innych państw NATO.

Tego rodzaju inicjatywy wymagają zapewnienia finansowania ze środków krajowych. Istnieje również możliwość uzyskania niewielkiego, dodatkowego wsparcia ze środków NATO (na pokrycie kosztów podróży lub utrzymania), jeżeli tego rodzaju dofinansowanie umożliwiłoby zapewnienie obecności ekspertów, którzy w przeciwnym razie nie mogliby uczestniczyć w spotkaniach.

Zainteresowanie udziałem lub zainicjowaniem działań w ww. formach można zgłaszać przedstawicielom MNiSW w programie SPS.

Publikacje

https://www.nato.int/science/publication/other.htm

{"register":{"columns":[]}}