W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekty upamiętniające Rodzinę Ulmów skierowane do Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą

25.09.2023

Zachęcamy szkoły polskie za granicą do skorzystania z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Na uczniów czekają także konkursy artystyczne, których celem jest przybliżenie i spopularyzowanie wiedzy o rodzinie Ulmów i postawach Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

Czarno-białe zdjęcie rodziny siedzącej na ławie pod drewnianą ścianą i napis Projekty upamiętniające Rodzinę Ulmów skierowane do Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą.

Inicjatywy ORPEG 

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przygotował dla nauczycieli szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych oraz szkół za granicą cykl webinariów oraz konkursy, które dotyczą rodziny Ulmów i postaw Polaków wobec zagłady Żydów w czasie II Wojny Światowej. Rekrutacja na webinary odbywa się za pośrednictwem strony ORPEG.

  • Webinar „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Historia Rodziny Ulmów” (13.09.2023 r.)

Prowadzenie: Jakub Pawłowski – dziennikarz, historyk z wykształcenia i zamiłowania, związany w Podkarpaciem. Przez wiele lat pracownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, twórca projektów edukacyjnych poświęconych Sprawiedliwym wśród Narodów Świata i rodzinie Ulmów.

  • Webinar  „Samarytanie z Markowej” (11.10.2023 r.)

Prowadzenie – Agnieszka Szajewska – Oddział IPN w Warszawie, edukator związany w Przystankiem Historia.

  • Webinar „Kto ratuje jedno życie… Historia Rodziny Ulmów” (grudzień 2023 r.)

Prowadzenie: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Rzeszowie (IPN Rzeszów)

Poza cyklem webinariów podczas szkolenia stacjonarnego w Warszawie (27-30.09.2023 r. Szkolenie pn. „Nauczyciel polonijny u źródła”) odbędzie się także projekcja filmu „Historia jednej zbrodni”. Uczestnikami będą nauczyciele szkół za granicą. 
     
Uczniów szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych zapraszamy z kolei do udziału w konkursach: 

  • plastycznym – dla klas I-VIII (prace zbiorowe), 
  • fotograficznym – dla uczniów liceum (prace indywidualne).

Zapraszamy zainteresowanych do bezpośredniego kontaktu z Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Oferta Instytutu Kolbego

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ogłosił dla młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej za granicą konkurs pt.: „Szacunek i odwaga. Rodzina Ulmów i ja". 

Konkurs przewiduje trzy formy artystycznego wyrazu:

  • pracę literacką na temat: „Rodzina Ulmów – przesłanie dla świata”, 
  • fotografię lub kolaż fotograficzny wraz z opisem na temat: „Rodzina moją siłą”, 
  • film na temat: „Opowiem Wam o Rodzinie Ulmów”.

Każda z nich podzielona jest na kategorie wiekowe: młodzież w wieku 14–16 lat oraz młodzież w wieku 17–22 lata. 

Nagrodą będzie wycieczka do Polski, w programie której znajdzie się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dodatkowym elementem będzie udział w warsztatach: dziennikarskich, fotograficznych, filmowych. Materiały, które powstaną w czasie szkoleń, zostaną opublikowane w kanałach IK.  

{"register":{"columns":[]}}