Przeciwdziałanie przemocy w szkołach – konferencja z udziałem wiceminister Pauliny Piechny-Więckiewicz
19.09.2024
W czwartek, 19 września br., na Uniwersytecie SWPS w Warszawie odbyła się konferencja pn. „Przerwij krąg przemocy. Jak walczyć z przemocą w szkole?”. W wydarzeniu wzięła udział podsekretarz stanu Paulina Piechna-Więckiewicz.
Konferencja była poświęcona przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej oraz budowaniu pozytywnego klimatu w polskich szkołach. Wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz uczestniczyła w dyskusji na temat wyzwań stojących przed systemem edukacji w Polsce.
Przemoc rówieśnicza to trudny temat, dotyczy relacji między młodymi ludźmi, co sprawia, że jest szczególnie skomplikowana do zrozumienia i zwalczania. Dorosłym często trudno jest interweniować w relacje rówieśnicze, aby nie zakłócać procesu budowania więzi i tożsamości między nimi. Z drugiej strony, są sytuacje, które wymagają zdecydowanej reakcji
– powiedziała wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz.
Podczas swojego wystąpienia wiceminister przypomniała także o założeniach nowego przedmiotu edukacja zdrowotna.
Od przyszłego roku szkolnego wprowadzamy przedmiot edukacja zdrowotna, którego jednym z głównych komponentów będą kwestie zdrowia psychicznego oraz nauka radzenia sobie z emocjami
– dodała.
Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole” realizowanego przez Uniwersytet SWPS, Fundację UNIQA i RESQL. Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji.
Projekt „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole” ma na celu wspieranie młodzieży w radzeniu sobie z przemocą rówieśniczą. W ramach inicjatywy 100 szkół ponadpodstawowych w Polsce bezpłatnie wdroży RESQL – innowacyjny system edukacyjny przeznaczony dla uczniów i nauczycieli do zwalczania przemocy rówieśniczej i bullyingu. System zapewnia dostęp do aplikacji mobilnej umożliwiającej anonimowe zgłaszanie przypadków przemocy. Ponadto, w projekcie przewidziano szkolenia dla kadry pedagogicznej oraz wsparcie w reagowaniu na wszelkie nadużycia.