Przedwojenna siedziba Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wpisana na listę Pomników Historii
03.02.2023
Dyrektor Generalny MEiN Sławomir Adamiec odebrał z rąk Prezydenta RP dokumenty potwierdzające wpisanie gmachu MEiN w alei Szucha 25 – przedwojennej siedziby Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego – na listę Pomników Historii.
Wpisanie nowych obiektów na listę Pomników Historii
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Poza gmachem dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego znalazły się wśród nich:
- Jabłeczna – prawosławny klasztor św. Onufrego,
- Kraków – zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta,
- Małujowice – kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła,
- Radom – zespół klasztorny Bernardynów,
- Stoczek Klasztorny – Sanktuarium Matki Pokoju,
- Supraśl – klasztor Męski Zwiastowania NMP,
- Tum – zespół archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego.
Gmach MEiN Pomnikiem Historii
W prezydenckim rozporządzeniu w sprawie uznania za Pomnik Historii gmachu dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego czytamy, że celem ochrony „jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne, artystyczne, naukowe oraz autentyczność, gmachu będącego wybitnym przykładem architektury publicznej okresu dwudziestolecia międzywojennego o zachowanym wystroju i wyposażeniu wnętrz, a jednocześnie stanowiącego symbol martyrologii narodu polskiego, który był więzieniem i siedzibą Urzędu Tajnej Policji Politycznej III Rzeszy – Gestapo w czasie II wojny światowej”.
Pomnik Historii
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków. Status jest przyznawany zabytkom nieruchomym o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej w drodze rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści dokumentu wymienia się cechy zabytku świadczące o jego szczególnej wartości.
To prestiżowe wyróżnienie mogą otrzymać krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, dzieła architektury i budownictwa oraz ich zespoły, dzieła budownictwa obronnego, zabytki techniki, parki i ogrody, cmentarze, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne.
Pomniki historii są ustanawiane od 1994 r. Wśród wyróżnionych obiektów są m.in.: Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej, Góra Św. Anny – komponowany krajobraz kulturowo–przyrodniczy, Kanał Augustowski – droga wodna, Kazimierz Dolny, Oblęgorek – pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową, Radom – zespół klasztorny Bernardynów, Warszawa – zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach.
Obecnie na liście Pomników Historii znajdują się 123 obiekty.
Foto: Kancelaria Prezydenta RP