W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rośnie ogólnopolska sieć badań klinicznych – udział wiceministra Wojciecha Murdzka w otwarciu Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych we Wrocławiu

01.06.2022

Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek wziął udział w otwarciu Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych z Ośrodkiem Faz Wczesnych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Powstało ono w ramach projektu finansowanego ze środków Agencji Badań Medycznych.

Grupa osób przecinających wstęgę. W środku wiceminister Murdzek, na pierwszym planie kobieta w jasnym żakiecie i czarnej spódnicy.

Uruchomienie Centrum umożliwia przełożenie odkryć laboratoryjnych na działania kliniczne, mające bezpośredni wpływ na opiekę zdrowotną.

Tworzenie ośrodków, które są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny jest cywilizacyjną potrzebą podkreślił wiceminister Wojciech Murdzek podczas otwarcia Centrum.

Chcemy, by pacjent czuł, że stosujemy najnowocześniejsze metody leczenia. Chcemy wykorzystywać wszystkie osiągnięcia, by jego zdrowie było w dobrej kondycji, by okres pobytu w placówkach medycznych był jak najkrótszy. Czas pandemii pokazał, że obszar ochrony zdrowia jest niezwykle wrażliwy – dodał wiceminister Wojciech Murdzek.

Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych we Wrocławiu wraz z Ośrodkiem Faz Wczesnych 

To nowoczesna i wyspecjalizowana jednostka, zapewniająca kompleksowe wsparcie badań klinicznych, zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Jest to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Centrum powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Agencji Badań Medycznych kwotą blisko 9 mln zł. 

Projekt rozpoczął się 1 stycznia 2020 roku, a obecnie rozpoczyna działalność kluczowy element centrum, czyli Ośrodek Faz Wczesnych. 

Obecnie realizowanych jest 10 badań z zakresu kardiologii, onkologii i hematologii.

Nowoczesne centrum we Wrocławiu jest pierwszym na Dolnym Śląsku, ale już siódmym w kraju, które powstały dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych.


20 ośrodków badań klinicznych w sieci

Cała ogólnopolska sieć badań klinicznych to będzie w sumie ponad 20 ośrodków, które będą dysponowały jednolitym standardem badań klinicznych. Po utworzeniu tej sieci Polska ma szanse stać się liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, jeżeli chodzi o badania kliniczne. 
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}