Rozpoczęcie naboru wniosków o stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców (konkurs 17)
01.12.2021
Od 1 grudnia 2021 r. rusza 17. nabór wniosków o stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.
W dniu 28 października 2021 r. Minister Edukacji i Nauki – Pan Przemysław Czarnek – powołał nowy Zespół doradczy do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (Dz. Urz. MEiN poz. 125 i 128).
Stypendia ministra dla młodych naukowców będą przyznawane według nowych, uproszczonych zasad, z uwzględnieniem równości dyscyplin naukowych. Młodzi naukowcy będą konkurować o stypendia w danej dyscyplinie naukowej, a stypendia – rozdzielane w oparciu o przynależność dyscyplin naukowych do dziedzin nauki.
Zespół będzie oceniał wnioski w następujący sposób:
- Przy ocenie w kategorii dotyczącej monografii naukowych będzie uwzględniana: punktacja dla wydawnictwa zgodna z wykazem wydawnictw naukowych MEiN, liczba autorów i ich procentowy wkład oraz forma (autorstwo lub współautorstwo monografii, redakcja naukowa lub współredagowanie pracy zbiorowej, autorstwo lub współautorstwo rozdziału w pracy zbiorowej). Będą uwzględniane tylko teksty opublikowane przez wydawnictwo w wersji papierowej lub on-line na stronie tego wydawnictwa.
- Przy ocenie w kategorii dotyczącej artykułów naukowych będzie uwzględniana: punktacja dla artykułów zgodna z wykazem czasopism naukowych MEiN, liczba autorów i ich procentowy wkład. Uwzględniane będą również recenzje (50% punktów przynależnych artykułom zgodnie z wykazem czasopism naukowych MEiN).
- W przypadku projektów badawczych oraz zastosowania praktycznego wyników badań naukowych lub prac rozwojowych będzie się liczyło znaczenie dla rozwoju dziedziny nauki i dyscypliny naukowej oraz znaczenie dla otoczenia gospodarczego i społecznego systemu nauki i szkolnictwa wyższego.
- Przy ocenie dotyczącej projektów badawczych będą uwzględniane projekty tylko i wyłącznie na podstawie potwierdzonych efektów badań przeprowadzonych w ramach projektu badawczego; za efekty badań uważa się: publikacje, referaty, ekspertyzy, analizy, wdrożenia. Uwzględniane będzie nie więcej niż 5 referatów.
- Za zastosowanie praktyczne wyników badań naukowych lub prac rozwojowych będą uznawane ekspertyzy i analizy sporządzone na ich podstawie przedłożone otoczeniu społecznemu i gospodarczemu systemu nauki i szkolnictwa wyższego.
- Przy ocenie staży zagranicznych (wizyt) będzie się liczyło znaczenie dla badań w dyscyplinie naukowej oraz efekty realizacji stażu w postaci referatów naukowych, publikacji naukowych, zastosowania wiedzy naukowej. W kategorii tej będą uwzględniane potwierdzone kwerendy źródłowe trwające co najmniej 3 miesiące odbywane w archiwach i bibliotekach za granicą. Nie będą natomiast uwzględniane pobyty studenckie w ramach programu Erasmusa w różnych jego formach.
- W przypadku stypendiów zagranicznych liczyć się będzie wysokość otrzymanego stypendium i czas jego trwania.
- Uwzględniana będzie udokumentowana współpraca w postaci np. współorganizacji badań naukowych, konferencji, webinariów, projektów badawczych.
- W przypadku osiągnięć artystycznych będzie uwzględniany poziom artystyczny prowadzonej działalności twórczej, znaczenie dorobku artystycznego dla kultury narodowej, wpływ działania twórczego na rozwój kultury i sztuki. Warunkiem koniecznym jest upublicznienie dzieła w różnej formie: na przeglądzie, festiwalu, koncercie, wystawie, w kinie, telewizji, teatrze, sali wystawienniczej, centrum kultury, operze, filharmonii, sali koncertowej, galerii oraz w przestrzeni publicznej.
- W przypadku uzyskanych nagród uwzględniane będzie osiągnięte miejsce w klasyfikacji (do 10 miejsca) lub poziom nagrody (I, II lub kolejnego stopnia) oraz znaczenie nagrody w środowisku.
Materiały
Zał. SMN17 Instrukcja wypełniania wniosku w systemie ZSUN/OSF20211201_SMN17_Instrukcja_wypełniania_wniosku_w_systemie_ZSUN_OSF.pdf 0.63MB