Rusza ostatnia tura ferii zimowych - konferencja z udziałem Ministra Edukacji i Nauki
12.02.2022
Dziś, 12 lutego br. w Lublinie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji prasowej wspólnie z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego Alvinem Gajadhurem na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.
– Cieszymy się, że ferie przebiegają bezpiecznie. Bardzo dziękuję GITD oraz wszystkim inspektorom za tę służbę. To oni kontrolują autokary, dbają o bezpieczeństwo przewozu dzieci na wypoczynek - powiedział minister.
Właśnie dziś rozpoczęła się ostatnia tura ferii zimowych, która potrwa do 27 lutego. Odpoczynek od zajęć szkolnych zaczynają uczniowie z 5 województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. W sumie to 1,1 mln dzieci i młodzieży.
W najbliższy poniedziałek, 14 lutego do nauki wracają uczniowie z Dolnego Śląska, Mazowsza, Opolszczyzny, Pomorza Zachodniego.
Wypoczynek.mein.gov.pl
Warto przypomnieć, że na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl znajduje się specjalnie utworzona baza wypoczynku prowadzona przez MEiN, do której organizator wypoczynku musi zgłosić planowany wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy będą mogli kontrolować miejsca wypoczynku.
Podobne kontrole może przeprowadzać także straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania). Dzięki bazie www.wypoczynek.mein.gov.pl w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.
Polska – zgłoszenia wypoczynków
Do tej pory w bazie wypoczynku prowadzonej przez MEiN znajduje się 7 855 zgłoszeń od organizatorów, które obejmują ok. 300 tys. uczestników.
Ponadto:
- 153 tys. dzieci wyjechało na zorganizowane ferie;
- 122 tys. uczniów przebywa na półkoloniach;
- 5,3 tys. dzieci spędza ferie na wypoczynku za granicą.
Już od dzisiaj uczniowie z Lubelszczyzny mają ferie zimowe. W sumie od zajęć szkolnych odpoczywa około 250 tys. uczniów z 1280 szkół.
Lubelszczyzna – dane dotyczące wypoczynku
Organizatorzy z województwa lubelskiego zgłosili do Lubelskiego Kuratora Oświaty 294 formy wypoczynku, w tym:
- 111 półkolonii (3348 uczestników);
- 182 wypoczynki krajowe (6374 uczestników);
- 1 wypoczynek zagraniczny (80 uczestników).
Wytyczne MEiN, MZ, GiS dla organizatorów wypoczynku
Z myślą o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży wspólnie z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowaliśmy wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego. Już od grudnia są dostępne m.in. na stronie internetowej MEiN.
Działania Lubelskiego Kuratora Oświaty dotyczące przygotowań do wypoczynku zimowego 2022
Informacja dla rodziców
- 781 701 533 – całodobowy telefon interwencyjny dla rodziców z Lubelszczyzny o wypoczynku.
Lubelskie kuratorium oświaty prowadzi całodobowy telefon interwencyjny w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa lubelskiego. Rodzice mogą zgłosić ewentualne nieprawidłowości dotyczące np. braku zapewnienia właściwej opieki, bądź niezapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Ponadto nadzór nad bezpieczeństwem wypoczynku mają inne służby: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Straż Pożarna oraz Inspekcja Nadzoru Budowlanego.
- www.kuratorium.lublin.pl - na stronie internetowej lubelskiego kuratorium rodzice, a także organizatorzy mogą znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące organizacji wypoczynku zimowego.
W przypadku pozostałych 5 województw, w których trwają ferie zimowe, rodzice i organizatorzy również mogą znaleźć na stronach kuratorów oświaty numery telefonów interwencyjnych.
Zasady tworzenia terminarza ferii zimowych
Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w szkołach w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin przypadnie na pierwszą połowę lutego.
Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów.
Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, w których ferie organizowane są zawsze na przełomie stycznia i lutego. Zasada ta została wprowadzona na wniosek Podlaskiego Kuratora Oświaty i jest podyktowana wielokulturowością regionu, np. różnymi terminami obchodzonych Świąt Bożego Narodzenia. Natomiast od roku szkolnego 2009/2010, na wniosek Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, uczniowie z tego województwa mają ferie zawsze w tym samym terminie, co uczniowie na Podlasiu.
Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych ogłasza ministerstwo nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
Minister Edukacji i Nauki jest zobowiązany zasięgnąć w tej sprawie opinii wojewodów i kuratorów oświaty.
Obowiązujące od lat zasady ustalania ferii zimowych umożliwiają branży turystycznej przygotowanie porównywalnej oferty wypoczynku dla dzieci i młodzieży ze wszystkich województw, a rodzicom uczniów dają szansę na zaplanowanie urlopów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
Ferie w przedszkolach
Przedszkola są placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców. Oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami o przedszkolach publicznych. Dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym, mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych, w takim trybie jak w przypadku przedszkoli.
Udanych, bezpiecznych ferii!