W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śląska edukacja regionalna – bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli

16.11.2024

Na zlecenie MEN na Uniwersytecie Śląskim zostały uruchomione bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli z zakresu – śląska edukacja regionalna. To pierwsze tego typu studia na polskiej uczelni.

Grupa osób wraz z Minister Edukacji Barbarą Nowacką stoją i pozują do zdjęcia.

Dotrzymaliśmy zobowiązań. Inaugurujemy projekt „Regionalna Edukacja na Śląsku”, w ramach którego MEN finansuje studia podyplomowe dla nauczycieli. Ich celem jest wsparcie w pielęgnowaniu tradycji i tożsamości regionalnej ze szczególnym uwzględnieniem nauki języka śląskiego

– ogłosiła Minister Edukacji na Uniwersytecie Śląskim.

Chodzi nam wszystkim o jedno, o budowanie silnego, mądrego, akceptującego, tolerującego, otwartego państwa, które stawia na edukację. Cieszę się, że nauczyciele będą mogli tu, na Śląsku, doskonalić umiejętności, by wspierać młodzież w rozumieniu ich małej ojczyzny

– mówiła Minister.

Prof. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego podkreślił, że mieszkańcy regionu mają prawo do tego, aby ich język i kultura były przedmiotem badań akademickich i edukacji.

Studia są nowością w stosunku do istniejących studiów podyplomowych z wiedzy o regionie. Głównym przedmiotem nauczania jest język śląski i jego kulturowe zaplecze. Można powiedzieć, że jest to rodzaj specjalizacji, ale jest to osobna oferta oddzielona od tej, którą znamy jako wiedza o regionie

– dodał Rektor.

Minister Nowacka powiedziała, że rekrutacja odbyła się błyskawicznie.

W ciągu trzech dni wypełnione zostały wszystkie miejsca. To pokazuje, jak bardzo ta inicjatywa była potrzebna

– podkreśliła

Na konferencji obecni byli również Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Poseł Monika Rosa.

Studia skierowane są do nauczycieli ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przygotowują do prowadzenia zajęć z języka śląskiego i o języku śląskim. Absolwenci zdobędą umiejętność objaśniania zjawisk językowych (wymawianiowych, gramatycznych i leksykalnych) charakterystycznych dla języka śląskiego oraz wskazywania źródeł zapożyczeń w języku śląskim. Na ten cel MEN przekazało uczelni 1,6 mln zł ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na 2024 r.

Ponadto, w ramach zadania zleconego przez MEN do końca roku uczelnia przygotuje i udostępni platformę internetową, materiały metodyczne i pomoce dydaktyczne z zakresu edukacji regionalnej, kultury i literatury śląskiej dla nauczycieli uczestniczących w studiach podyplomowych oraz dla co najmniej 500 szkół i przedszkoli realizujących zajęcia z zakresu edukacji regionalnej.

Zadania z zakresu doskonalenia nauczycieli z edukacji regionalnej na Śląsku realizuje również Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Minister Edukacji zleciła ORE realizację tego zadania do końca 2024 r., przeznaczając na jego wykonanie kwotę 400 tys. zł.  ORE przygotował i prowadzi na terenie województwa śląskiego wiele form doskonalenia dla czynnych nauczycieli.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}