Spotkanie informacyjne dotyczące V edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” – zapraszamy do udziału
10.05.2021
Zapraszamy uczelnie, instytuty oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w spotkaniu on-line poświęconym V edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”. Wydarzenie odbędzie się 13 maja 2021 r. w godz. 13.00-15.00.
V edycja programu „Doktorat wdrożeniowy”
Ministerstwo Edukacji i Nauki organizuje spotkanie informacyjne on-line związane z uruchomieniem naboru wniosków w ramach V edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”. Podczas spotkania zostaną omówione zasady programu oraz zagadnienia związane z przygotowaniem wniosku w ramach V edycji przedsięwzięcia. Wydarzenie będzie także okazją do zadawania pytań dotyczących programu. Odbędzie się 13 maja 2021 r. w godz. 13.00-15.00.
Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć na stronie.
Program „Doktorat wdrożeniowy”
Doktoraty wdrożeniowe, prowadzone w systemie dualnym, to bardzo ważny etap w budowie mostu między nauką a biznesem. Doktorant realizuje projekt w dwóch miejscach – w przedsiębiorstwie i uczelni/instytucie badawczym. Projekt ma także dwóch opiekunów merytorycznych – jeden wskazywany przez pracodawcę, drugi – pochodzący z uczelni lub instytutu. Taki sposób realizacji doktoratu przyczynia się do rozwoju kontaktów pomiędzy uczelnią/instytutem, a otoczeniem społeczno-gospodarczym, intensyfikacji badań naukowych o potencjale komercyjnym, a także umożliwia zdobycie przez przyszłego naukowca doświadczeń w zakresie działalności B+R.
Program „Doktorat wdrożeniowy” został wprowadzony w 2017 r. Wspiera przygotowanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności podmiotów zatrudniających doktorantów. Przygotowanie rozprawy nie może trwać dłużej niż 4 lata.
Z roku na rok program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Łącznie w czterech edycjach programu uczestniczy ponad 1500 doktorantów.
„Doktorat wdrożeniowy II – sztuczna inteligencja”
W trzeciej edycji programu, ogłoszonej w 2019 r., wprowadzono dodatkowy moduł „Doktorat wdrożeniowy II – sztuczna inteligencja”. W ramach tego modułu wspierane jest przygotowywanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych lub społecznych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności podmiotów zatrudniających doktorantów.
Projekty badawcze realizowane w tym module prowadzi łącznie ponad 80 uczestników programu.