Spotkanie kierownictwa MEiN ze związkami zawodowymi
30.11.2022
Świadczenia kompensacyjne, ocena pracy nauczycieli i podział subwencji oświatowej to główne tematy rozmów ministra Przemysława Czarnka i wiceministra Dariusza Piontkowskiego z nauczycielskimi związkami zawodowymi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Forum Związków Zawodowych.
– Będziemy proponowali zmiany przepisów dotyczących pewnego niewielkiego rozszczelnienia świadczeń kompensacyjnych. Myślimy tutaj o kontekście zatrudniania nauczycieli w szkołach, w których są uczniowie ukraińscy oraz objęcia tym świadczeniem także tych grup nauczycieli, którzy dotąd z takiego świadczenia nie mogli korzystać – zaznaczył wiceminister Dariusz Piontkowski po rozmowach ze związkami zawodowymi.
Jak przekonywał Sekretarz Stanu w MEiN, spotkanie przebiegło w dobrej, merytorycznej atmosferze. Podkreślił, że podczas rozmów przedstawiciele resortu i związków zawodowych znaleźli punkty wspólne.
Wiceminister Dariusz Piontkowski odniósł się także do kwestii oceny pracy nauczycieli. Był to jeden z wiodących tematów spotkania z przedstawicielami reprezentatywnych związków zawodowych: – W przypadku oceny pracy nauczycieli będziemy rozmawiać o szczegółach rozporządzenia. Być może dokonamy pewnych zmian dotyczących sposobu oceny pracy nauczycieli, aczkolwiek pozostawimy kryteria, które będą obowiązywały we wszystkich szkołach i placówkach edukacyjnych – zaznaczył.
Dodał, że planowana jest niewielka korekta sposobu naliczenia subwencji oświatowej, która będzie brała pod uwagę pojedyncze samorządy, w których nie ma żadnej szkoły samorządowej albo nie ma uczniów.
Strony umówiły się na robocze spotkania dotyczące rozporządzenia o ocenianiu pracy nauczycieli oraz projektu rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2023 roku.
Wiceminister Dariusz Piontkowski zapowiedział kolejne spotkanie na początku przyszłego roku. Zaznaczył, że jego tematem będzie m.in. kwestia wymagań biurokratycznych: – Tematem, który ciągle powraca jest sprawa wymagań biurokratycznych pojawiających się w niektórych placówkach, często z inicjatywy dyrektorów. Do tego tematu wrócimy na początku przyszłego roku.
– Zarówno strona związkowa, jak i ministerstwo stara się zabiegać o interes nauczycieli, dbać o to, aby poziom edukacji w Polsce był jak najwyższy. Mamy nadzieję, że te rozmowy w przyszłości przyczyniają się także do tego, aby wprowadzać przepisy, które będą ułatwiały utrzymanie wysokiego poziomu polskiej edukacji – podsumował spotkanie wiceminister Dariusz Piontkowski.