Spotkanie Ministra Edukacji i Nauki z ministrami z państw Grupy Wyszehradzkiej
08.04.2021
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek spotkał się dziś, 8 kwietnia br. z partnerami z państw Grupy Wyszehradzkiej – V4. Spotkanie ministrów do spraw edukacji i nauki z Polski, Czech, Węgier oraz Słowacji jest jednym z wydarzeń w ramach trwającego przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej oraz obchodów jubileuszu 30-lecia współpracy w tym formacie.
Tematem przewodnim dyskusji była perspektywa wzmocnienia relacji regionalnych w kontekście aktualnych globalnych wyzwań. Ministrowie wymienili się doświadczeniami oraz najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania rozwiązań, które mogą pomóc w pokonaniu trudności dotykających sektor edukacji i nauki w czasie pandemii Covid-19.
Rozmowa skoncentrowała się się przede wszystkim na zagadnieniach dotyczących transformacji cyfrowej w edukacji. Ministrowie przyznali, że kwestia ta rodzi wiele pytań, skłania do dyskusji i wymaga otwarcia się na nowe mechanizmy czy narzędzia.
Państwa V4 mierzą się z podobnymi wyzwaniami. Są to: umożliwienie uczniom, studentom, nauczycielom oraz szkołom i placówkom edukacyjnym jak najlepszego dostępu do infrastruktury informatycznej, przeciwdziałanie wykluczeniu, zapobieganie pogorszeniu się kondycji psychicznej oraz fizycznej uczniów podczas nauki zdalnej, a także poprawa jakości nauczania w formie zdigitalizowanej.
Państwa Grupy Wyszehradzkiej wprowadziły również, bądź pracują nad rozwiązaniami i programami wzmacniającymi jakość kształcenia w formule zdalnej. Ministrowie przyznali, że szeroki dostęp do narzędzi wspierających taki styl nauczania, a także odpowiednio opracowane programy edukacyjne oraz system szkoleń nauczycieli są niezbędne dla poprawy jakości nauczania oraz zapobiegania negatywnym skutkom edukacji zdalnej.
Jednocześnie rozmówcy podkreślili, że nauczanie zdalne - choć ma swoje korzyści i sprawdza się w sytuacjach kryzysowych - powinno być traktowane komplementarnie w stosunku do tradycyjnej, stacjonarnej formuły kształcenia.
Podczas spotkania ministrowie mieli również okazję wymienić się spostrzeżeniami na temat wyzwań związanych z dostępem do informacji naukowych, publikacji i czasopism. Umożliwienie naukowcom jak najkorzystniejszych warunków dostępu do treści naukowych jest przedmiotem zainteresowania w państwach V4. Wzmocniona współpraca w tym zakresie powinna przynieść wymierne rezultaty.
Przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej obejmuje okres od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. Jego hasło przewodnie to: back on track („powrót na właściwe tory”). W tym roku przypada również jubileusz 30-lecia współpracy w formacie Grupy V4, która została ukonstytuowana podczas spotkania na szczeblu prezydentów 15 lutego 1991 r. w Wyszehradzie (Węgry). Historyczne korzenie tej wyjątkowej współpracy regionalnej sięgają jednak czasów średniowiecznych.