Spotkanie Ministra Edukacji i Nauki z Prezydentem RP w sprawie zmian w prawie oświatowym
31.01.2022
Dziś, 31 stycznia br. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na temat zmian w prawie oświatowym. W rozmowie uczestniczyli również Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda i wiceminister Dariusz Piontkowski.
– To było dobre i długie spotkanie, za które bardzo Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie dziękuję, przebiegało w szczerej atmosferze i było bardzo merytoryczne – powiedział minister po spotkaniu w Kancelarii Prezydenta. – To Pan Prezydent będzie podejmował ostatecznie decyzję w ramach swoich konstytucyjnych uprawnień. My byliśmy od tego żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości i mam nadzieję, że to się udało – dodał.
Minister Przemysław Czarnek podkreślił jakie jest główne założenie zmian w prawie oświatowym. – Cóż jest dziwnego w tym, że chcemy żeby wszyscy poznali to czego organizacje pozarządowe chcą uczyć nasze dzieci. O tym też długo rozmawialiśmy, bo istotnie chodzi o transparentność. Dziś brakuje tej transparentności – podkreślił minister. – Rodzice bardzo często dowiadują się czego organizacje pozarządowe uczą ich dzieci dopiero post factum. A ja chcę i tego chce Pan Prezydent, transparentności, żeby wszyscy wiedzieli czego nasze dzieci będą uczone w szkołach także przez organizacje pozarządowe, które zapraszamy – zaznaczył.
W spotkaniu udział wzięli także Mirosława Stachowiak-Różecka, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, poseł Teresa Wargocka i Paweł Szrot, szef Gabinetu Politycznego Prezydenta RP. To była bardzo dobra i merytoryczna rozmowa.
Podczas spotkania omówiono główne założenia zmian w prawie oświatowym. W ramach nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe zmienione będą m.in. zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych na terenie szkół i placówek oświatowych. W projekcie ustawy pojawił się również przepis wzmacniający rolę rodzica w szkole, zgodnie z którym rodzice będą w pełni decydowali o udziale dziecka w zajęciach dodatkowych. Ponadto kurator oświaty zyska nowe uprawnienia, co pozwoli na skuteczny nadzór pedagogiczny.
W czwartek, 13 stycznia br. Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy – Prawo oświatowe. Obecnie projekt ustawy czeka na uchwalenie przez Senat.