W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie szefa MEiN z przedstawicielami Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

15.03.2023

Minister Edukacji i Nauki rozmawiał z władzami Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT). Misją PPNT jest komercjalizacja wiedzy i technologii, szczególnie w obszarze chemii, fizyki, biotechnologii i IT.

Pod ścianką z napisami PPNT stoi minister Czarnek, dwie kobiety w białych bluzkach i czarnych marynarkach, i dwóch mężczyzn w garniturach.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny

Poznański Park Naukowo-Technologiczny to pierwszy w Polsce park naukowo-technologiczny. Został utworzony w 1995 r. Jest miejscem tworzenia i wspierania innowacyjności. Misją PPNT jest komercjalizacja wiedzy i technologii na bazie badań naukowych oraz unikalnych w skali kraju kompetencji i wyspecjalizowanej infrastruktury.

Wieloletnia współpraca ze środowiskiem akademickim, biznesowym oraz administracją publiczną pozwoliła na stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju firm oraz innowacyjnych rozwiązań. PPNT to miejsce zarówno dla naukowców, którzy chcą dowiedzieć się, jak pozyskać środki na badania lub skomercjalizować wyniki swoich analiz, jak i dla przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem swoich firm pod okiem ekspertów.

Wyróżnikiem PPNT wśród parków w Polsce i Europie jest zakres i stopień zaangażowania w prowadzenie prac badawczych, które zmierzają do wdrożenia ich rezultatów w przedsiębiorstwie. W ramach tej działalności podejmowane są:

  • projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe – prace badawcze są prowadzone przez zespoły z wykorzystaniem posiadanej infrastruktury oraz we współpracy z innymi partnerami naukowymi i finansowane ze środków własnych oraz z pozyskanych środków publicznych;
  • prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe na zlecenie przedsiębiorstw;
  • usługi badawcze na rzecz przedsiębiorstw – mogą one dotyczyć analiz konkretnego problemu przedsiębiorstwa czy przeprowadzenia procesu laboratoryjnego według wymagań zleceniodawcy.

Działalność naukowa i popularyzatorska PPNT

PPNT organizuje także liczne wydarzenia naukowe oraz popularyzuje naukę wśród młodzieży, kształtuje postawy przedsiębiorcze i proinnowacyjne studentów, doktorantów i pracowników nauki. W swojej strategii deklaruje, że najbliższe lata przeznaczy na wzmacnianie roli węzła wiedzy oraz technologii, tak aby korzystały z niego instytucje otoczenia biznesu, środowisko akademickie, start-upy, a także dojrzałe firmy, szukające wsparcia z zakresu szeroko rozumianej innowacyjności.

Na przestrzeni ostatnich lat w PPNT zrealizowano wiele projektów badawczych finansowanych zarówno ze źródeł krajowych, jak i współfinansowanych z środków europejskich. Odzwierciedleniem tego jest znaczący wzrost dorobku naukowego – blisko 300 publikacji, 52 patenty (w tym spora część to patenty międzynarodowe) oraz 113 zgłoszenia patentowe, a także ponad 90 publikacji na temat innowacji i transferu technologii. 
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}